Näiteks saab meie tänasest lehest teada, et kolm suurt Saksa laeva lahkus Tallinnast tühjalt, sest nende jaoks ei jätkunud minejaid. Inimesed nägid Pika Hermanni tornis sinimustvalget lippu ja otsustasid jääda. Ka admiral Johan Pitka kutsus rahvast üles Eestist mitte lahkuma, vaid vastupanu osutama.
Nendel inimestel on samuti omad lood, mida on kogunud Merle Karusoo ja tema õpilased ja millest on tehtud teatrilavastus «Sügis 1944».
Mäletada saab väga mitut moodi ja mäletada tulebki mitut moodi. Laupäeval avatakse Pärnus Kesklinna silla juures skulptor Elo Liivi suurpõgenemise mälestusmärk, Tallinnas Kaarli kirikus saab kuulata Raimo Kangro «Missat süütult hukkunud eestlastele» ja Keilas toimub Pitka poiste septembrilahingutele pühendatud ajalookonverents.
Pühapäeval, 22. septembril saab tähistada vastupanuvõitluse päeva, mis on seekord kuulutatud erakorraliseks lipupäevaks. Toimuvad üritused, millega meenutatakse Otto Tiefi valitsust. Kõikide mälestusürituste kava leiab meie 1944. aastale pühendatud lugude juurest.
Pole tähtis, kuidas, peaasi et me mäletaksime. Ka kõige lootusetumal vastupanul on mõte, meie kaotustel ja kannatustel on mõte, kuid ainult sii,s kui me mäletame.
Meie tänane leht annab mäletamisse oma panuse. Lugejatena saate ka teie selles osaleda. Mäletagem siis kõik koos ja pangem pühapäeval lipud lehvima – meie ju võitsime.