:format(webp)/nginx/o/2024/06/24/16176766t1h5bc9.jpg)
- Venemaa soovib Kurski teemat käsitledes kaotada meediaruumist enda kui agressorriigi staatust.
- USA lubas Iraani vastu uusi sanktsioone, mis kahjuks ei ole piisav meede Iraani heidutamiseks.
- Kurski suunal levib Vene militaarblogijate info, et Vene armee alustas tugevamat vastupealetungi.
Et mitte kellelegi ei jääks muljet, nagu sooviks Venemaa kiiresti liikuda rahulepingu saavutamise suunas, teatas Venemaa Julgeolekunõukogu juht Sergei Šoigu, et rahuleping Ukrainaga ei ole võimalik seni, kuni Ukraina väed viibivad Kurski oblastis, kirjutab julgeolekuekspert Rainer Saks.
Ühtpidi loodetakse, et vahest avaldavad Ukraina doonorid survet vägede välja viimiseks. Samas soovib Venemaa Kurski teemat käsitledes kaotada avalikust meediaruumist enda kui agressorriigi staatust. See on aga Venemaa poliitilise süsteemi jaoks mõneti ohtlik, kuna näitab Venemaa taandumist oma seniselt poliitiliselt positsioonilt domineeriva riigina oma naabrite ja laiemalt kogu läänemaailma suhtes.
Šoigu kõneles ka, et Venemaa president oli valmis mitte ründama Ukraina energeetikasüsteeme, kuid muutis peale ukrainlaste Kurski operatsiooni meelt. Blufi mõte on eelkõige Ukraina doonorite segadusse ajamine. Šoigu kordas sisuliselt sõna-sõnalt kevadel Türgi tehtud ettepanekuid relvastatud võitluse piiramiseks, kui Venemaa oli alustanud pealetungi Donbassis ega olnud huvitatud kokkulepetest.
Võib aimata, et Venemaal on kiire alustada läbirääkimiste protsessiga. See ei tähenda veel, et neil on kiire rahulepingu saavutamisega, vaid kiirustamise eesmärk oleks pigem rahulepinguni viiva protsessi enda kontrolli alla saamine.
USA välisminister Antony Blinken kinnitas, et Iraan on tarninud lühikese tegevusraadiusega ballistilisi rakette Venemaale ning Venemaa kavatseb lähinädalatel neid ka kasutada. Iraani vastu lubatakse uusi sanktsioone, mis kahjuks kindlasti ei ole piisav meede Iraani heidutamiseks. USA ja ÜK arutavad ka võimalust kasutada nende tarnitud rakette sõjaliste objektide rünnakuks Venemaal.
Kuidas iganes ka Venemaa ei ole võimalike raektirünnakute vastu juba eelnevalt valmistunud, põhjustaks Ukrainale antud luba Vene väejuhatusele ikkagi väga suuri täiendavaid logistilisi väljakutseid ning kindlasti suudaks Ukraina põhjustada ka arvestatavat sõjalist kahju Venemaale.
Praeguseni ei ole avaldatud usaldusväärset ja täpset informatsiooni Ukraina droonirünnaku sihtmärkide kohta Venemaal. Peale Moskva piirkonna kahe lennuvälja ei ole seni rohkem infot, kuigi õhutõrje töötas paljudes Venemaa lääneosa oblastites. Seniste vihjete põhjal võib arvata, et Ukraina rünnakud on eelkõige seotud eesmärgiga takistada Venemaa raketirünnakute korraldamist.
Iraani droonidega rünnati Ukraina linnu ka täna öösel, kuid esialgse info kohaselt näib, et tegemist oli võrdlemisi väikese arvu droonidega.
Vene armee rünnakute arv rinnetel eile küll langes, kuid rünnakud peamistel pealetungi suundadel on endiselt väga intensiivsed. Ka lennuväe ja suurtükiväe tegevuse intensiivsus on viimase kahe päeva jooksul kasvanud võrreldes eelmise nädala tavapärase tasemega.
- Kurski suunal levib Vene militaarblogijate info, et Vene armee alustas tugevamat vastupealetungi, et takistada Ukraina vägedel oma hõivatud ala laiendamist Gluškovo isoleeritud piirkonna suunas. Selle kinnituseks ilmusid blogidesse ka videoklipid suuremate Vene armee soomuskolonnide liikumise kohta. Kogu tegevuse meediakajastus on niivõrd tugev, et selle operatsiooni tegelikus ulatuses võib kahelda. Lähipäevad näitavad, kas Vene armee on suutnud kestvamaid rünnakuid käima saada. Kindlasti soovib Venemaa väejuhatus võimalikult kiiresti Ukraina väed Kurski oblastist välja tõrjuda.
- Harkivi piirkonnas võitlevate Ukraina kaitsjate teatel tõi Venemaa piirkonda juurde ühe motoriseeritud jalaväeüksuse, et tugevdada pealetungioperatsioone. Eile olid Vene väed selles piirkonnas veel passiivsed.
- Kupjanski ja Lõmani linna suunal jätkub väga aktiivne pealetung, kuid märgatavalt positsioone parandada Vene armeel eile ei õnnestunud. Ka Siverski suunal olid rünnakud aktiivsemad kui viimastel nädalatel. Siin jätkuvad positsioonivõitlused.
- Bahmuti piirkonnas on Vene üksuste aktiivsus langenud. Võimalik põhjus võib olla osa vägede viimises sellelt suunalt mujale, mis tähendab, et pidevat survet Ukraina vägedele hoida ei suudeta. Toretski suunal ei ole Vene armee rünnakud juba mitu päeva edu toonud ning rünnakute arv on märgatavalt vähenud. Ukraina väed on suutnud Nju-Jorgi asulas taastatud positsioone hoida. Suures pildis ei ole olukord viimase kuu aja jooksul sellel suunal muutunud.
- Pokrovski suunal üritab Vene armee jätkata väga aktiivset pealetungi ning on teateid väiksemast positsioonide parandamisest ühes punktis. Kriitilisem on olukord Ukraina vägede jaoks Donetskist läänes ja edelas, kus Vene armee pealetung on samuti väga intensiivne. Ukraina vägede taandumine Vuhledarist kirdes on kinnitust saanud ning linna kaitsmine muutunud keerulisemaks. Eile Vene armee siiski edeneda ei suutnud.
- Lõunarindel oli Vene armee passiivne. Aktiivsemad lahingud kestavad Dnepri idakaldal, kuid Ukraina vägedel on õnnestunud oma positsioone hoida.