Aprillis 2007 tabas Eestit enneolematu ulatusega küberrünnak. Inimestel ei olnud tunde võimalik ajalehtede ja pankade veebilehti avada. Valitsuse pressikonverentsil ütles tollane justiitsminister Rein Lang, et IP-aadressid viitavad Kremli arvutitele, kuid kes konkreetselt arvutiklahvidele vajutas, seda me teada ei saanud.
Tegime 2007. aasta küberrünnakutest tõsiseid järeldusi ja sundisime ka oma liitlased neid tegema. Juba aasta hiljem avati Eestis NATO küberkaitsekoostöö keskus ja kümme aastat hiljem toimus Tallinnas NATO küberkaitse suurõppus Locked Shields, millel osales 800 inimest 25 riigist.
Kui 2020. aasta novembris majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, sotsiaalministeeriumi ja välisministeeriumi küberrünnakud tabasid, siis oli meil olemas korralik vundament, millele toetuda. Olime teinud õigeaegse investeeringu.
Neljapäeval võtsime välja esimesi dividende. Kaitsepolitsei, prokuratuur ning politsei- ja piirivalveamet andsid ühiselt teada, et on tuvastanud kolm Venemaa sõjaväeluure GRU töötajat, kes need rünnakud toime panid.
Eesti julgeolekuasutuste saavutust on võimatu üle hinnata. See on ajalooline. Kui varem võisime lihtsalt teada, et meie naaberriik paneb toime riiklikult toetatud küberkuritegusid, siis nüüd saame seda ka tõestada. Meil on teada, kes konkreetselt arvutiklahvidele vajutasid ja kelle käske nad täitsid.
Tõenäoliselt ei saa me kunagi teada nende tublide inimeste nimesid, kelle töövõit see on. Kuid me võiksime neilt õppida suurelt mõtlemist.
GRU sõjaväeüksus number 29155 ei ole pelgalt seltskond küberkurjategijaid. See on sama üksus, mis oli seotud 2016. aasta riigipöördekatsega Montenegros ja 2018. aastal Skripalide mõrva katsega Ühendkuningriigis. Ja nagu brittide juurdlus välja selgitas, viis Skripalide mõrva katse käsuahel välja Venemaa presidendi Vladimir Putinini.