:format(webp)/nginx/o/2024/06/17/16159422t1h7b00.jpg)
- Uus maks on Võrklaeva sõnul tulumaks, käibemaks või midagi veel laiapõhjalisemat.
- Valitsev seltskond visaku oma maksutõusud kõrvale ja vaadaku Eesti olukorda perspektiivis.
Näib, et valitsev trio on tagasi pöördunud neile teada-tuntud maksusegadusse kui riigijuhtimise viisi, kirjutab Isamaa esimees Urmas Reinsalu.
Selle avas senine koalitsiooni maksuideoloog Mart Võrklaev uue maksu väga selge visiooniga ERRis: «On see siis tulumaks, on see käibemaks, on see midagi veel laiapõhjalisemat. Aga kokkuvõttes saab seda ikkagi koguda kas erinevatel tuludelt või siis tõesti käibelt. Sõltuvalt sellest, kas see on eraisik, ettevõte ja nii edasi. Et see tuleb koalitsioonis kokku leppida.»
Kohe vaimustusid Võrklaeva ideest kõik koalitsiooni osapooled. Vaja on makse tõsta, segane on ainult kellelt ja kui palju. Maksutōusude majandusmõjud ei huvita mitte ühtegi osapoolt.
Nii lubabki Michal käibemaksu, tulumaksu ja aktsiiside tõusu. Kaja Kallas lennutab laiali idee tulumaksuvaba miinimumi vähendamisest, mille Keldo samal päeval tagasi lükkab.
On tähelepanuväärne, et valitsemiskulude vähendamisest kõnelevad nad märksa väiksema entusiasmiga
Läänemets nõuab astmelist maksutõusu (segaseks jääb, millele, eeldatavasti siis ettevõtete ja inimeste tuludele).
Tsahkna täiendab, et vahet pole, kas maksutõusuga võetakse inimestelt ära kümme miljonit või miljard, niikuinii ollakse pahased.
Niisiis, sama seltskond, kes on aasta otsa omavahel maksutōuse arutanud ja purelenud, on asunud uuele ringile. Eesti väljavaadetele on ohtlik see, et nad näivad olevat uute maksude väljapakkumise võistluses palju energilisemad ja jultunumad, lootes saada legitiimsust Kallase lahkumisest.
Nad testivad ühiskonna vastupanuvõimet. Kuid see on seesama majandust ja inimeste toimetulekut destabiliseeriv poliitiline käekiri. Näib, et Kallas läheb ära, aga tema poliitika on tänasele riigi poliitilisele juhtkonnale endiselt juhtmõtteks.
Võtame kokku: valitsev seltskond visaku oma maksutõusud kõrvale ja vaadaku Eesti olukorda perspektiivis: meie konkurentsivõime kahaneb, majandus on prognoositavalt ka sel aastal languses.
Asjakohane oleks edasi lükata Reformierakonna maksuküür, millele katteallikate leidmiseks praegu neid maksutõuse kokku kuhjama on asutud. On tähelepanuväärne, et valitsemiskulude vähendamisest kõnelevad nad märksa väiksema entusiasmiga ja millegipärast alles järgmise aasta perspektiivis.
Ühiskonnal on põhjust olla murelik. Praegu avatakse võimaluste akent teatud negatiivsete asjade ärategemiseks, milleks varem pole jõudu jagunud.
Isamaa sellist agendat ei toeta. Punkt.