JÜRI KOTŠINEV Putini rahutingimused olid sulaselge tsiviliseeritud maailma mõnitamine (2)

Jüri Kotšinev
, sõjaajaloolane
Copy
Põhja-Korea liider Kim Jong-un juhtimas autot, mille kinkis talle Venemaa juht Vladimir Putin.
Põhja-Korea liider Kim Jong-un juhtimas autot, mille kinkis talle Venemaa juht Vladimir Putin. Foto: Korean Central News Agency / Korea News Service via AP

Putin on juba normaalsete riikide seltskonnast välja visatud ja on kogunud enda ümber samasuguseid rahvusvahelise mainega huligaane nagu ta isegi, kirjutab ajaloolane Jüri Kotšinev.

Kui Vladimir Putin 2022. aasta talvel bravuurikalt Ukraina vastu sõda alustas, kutsus ta vahetult enne seda kokku Venemaa kaitsenõukogu. Sinna kokku tulnud nõukogu liikmed olid eranditult kõik väga püksiteinud nägudega. Putin küsis nende arvamust «sõjalise erioperatsiooni» alustamise kohta ja peetis üsna kaua ja põhjalikult tollast Vene Föderatsiooni välisluure teenistuse direktorit Sergei Narõškinit.

Venemaa Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko nägu oli seda pealt vaadates väga meeleolukas. Silmad hirmust punnis jälgis ta oma kolleegi vingerdamist Putini muheleva ja mõnitava pilgu all ning oli püksi tegemas, nagu ka Narõškin ise. Ega välisminister Sergei Lavrov ka paremini välja ei näinud. Mõni päev pärast neid sündmusi teatas välisminister Lavrov, et Putin on presidendina täitsamees ja iseloomustas Putini tegevust sõnadega: «Meie president on karm. Kraade ütles ja kraade tegi.» Selline iseloomustus sobis Venemaa presidendi tegevuse kohta Lavrovi arvates kõige paremini.

Tagasi üles