Kaotajateks on Reformierakond (17,9 protsenti 2024 vs. 26,2 protsenti 2019) ja Eesti 200, kes kogus vaid 2,6 protsenti häältest. Reformierakond kaotas kahest mandaadist ühe.
EKRE parandas natukene häältesaaki, Keskerakond ja Sotsiaaldemokraatlik erakond veidi kaotasid hääli, kuid kõigi kolme mandaadisaak jäi eelmiste valimistega võrreldes samaks.
Peaminister Kaja Kallas (RE) nentis kommentaaris Vikerraadiole, et nende valimiste tulemusel ei muutu riigikogu ega valitsus. Formaalselt on tal õigus, nende valimiste tulemusel muutub Euroopa Parlamendi koosseis. Ent võib kindel olla, et nende valimiste mõjul muutub valitsuse koosseis ning juba õige pea. Kindlasti ulatub äsjaste valimiste impulss ka kohalike omavalitsuste valimisteni järgmise aasta oktoobris.
Loomulikult oli Euroopa Parlamendi valimisdebatis põhirõhk Euroopa teemadel ning kohalikel valimistel on põhirõhk kohalikel teemadel. Postimees on pidanud läbi aegade oluliseks neid momente rõhutada. Ent poliitiline loogika juba kord on selline, et ühtede valimiste tulemus mõjutab lainetusena järgmisi, kui just vahepeal ei toimu otsustavat poliitikamuutust.
Reformierakond ja Eesti 200 võiksid vaadata üle poliitilised seisukohad ning ka valida etteotsa uued juhid.
Ilmselt ei ole Reformierakond praeguse juhtimise all võimeline poliitikat otsustavalt muutma ning sama kehtib ka Eesti 200 puhul. Valitsuse otsustamatusest – kasvõi eelarve kärpimise vallas – on viimasel ajal palju juttu olnud. Võib eeldada, et võimalusel soovib Kaja Kallas asuda mõnele kõrgele Euroopa Liidu positsioonile või vähemalt Eesti voliniku kohale Euroopa Komisjonis – ehkki ta ise on püüdnud selles küsimuses hoida madalat avalikku profiili.