Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

Tuuliki Kasonen Kogukonna hääl: mida suurte taristuprojektide juures tegelikult oodatakse? (1)

Tuuliki Kasonen
Tuuliki Kasonen Foto: Tinc/Tiina Kraus

Kaasamine on edukas, kui kohalikud inimesed pole arengu ohvrid, vaid hinnatud eksperdid, kes suunavad arengut, kirjutab Sunly kogukonnasuhete juht Tuuliki Kasonen.

Kui räägime suurtest ehitusprojektidest, on kogukonnad tihti need, kes satuvad arendusprotsessis erinevate menetluste keeristormi, kus piltlikult öeldes räägitakse võõrkeelt (loe kantseliiti). Vahel väljuvad sellest tormist võitjatena arendajad, vahel huvirühmad, aga miks on harva nii, et mõlemad pooled on rahul ja tunnevad, et nende huvidega arvestati?

Arendaja huvi on enamasti teada, näiteks ehitada kortermaja, tuulepark või kõrgepingeliin. Ametlike huvirühmade esindajate huvi on ka enamasti teada, kohalikel kogukondadel pole see aga nii homogeenselt loetav. Soovilistis võib olla arenduse mastaabi vähendamine, sellega kaasnevate kasude suurendamine, kohaliku ettevõtluse ärgitamine vms. Kõige keerulisem on nendega, kes ei taha mitte midagi ehk on igasuguse arengu vastu. Iseäranis nende inimeste veenmiseks on seaduses nõue uurida kõike, mida mõjude hindamise programmis kokku lepitakse.

Märksõnad

Tagasi üles