Ameeriklane Paul Alexander, laialt tuntud kui Lastehalvatuse-Paul (ingl Polio Paul), haigestus viirushaigusesse 1952. aasta suvel, kui ta oli kuueaastane, misjärel jäi kaelast allapoole halvatuks. Poiss viidi kiiresti Texase haiglasse ja ta ärkas metallsilindris, kus veetis suurema osa ülejäänud elust.
Eestis elab veel inimesi, kes on isiklikult jubeda haiguse kõrval elanud. Nad võiksid sellest rauast torust – seda kutsuti raudkopsuks – oma lastele ja lastelastele rääkida.
1958. aastal haigestus meil lastehalvatusse ligi 1000 inimest. Järgmisel aastal alustati elanikkonna massilise vaktsineerimisega ja viimane lastehalvatuse juhtum registreeriti 1961. aastal. Eestist sai esimene lastehalvatusest vaba piirkond maailmas.
Kõik see võiks kuuluda ajaloorubriiki, kui meil oleks kindlus, et see rohkem kui 60 aasta tagune edulugu edulooks jääbki. Paraku sellist kindlust ei ole. Ainus kole nakkushaigus, mida looduslikul kujul enam maailmas ei esine, on rõuged.
Lastehalvatus ei ole maailmast veel kadunud ja nagu ütleb meie tänases lehes tervisekassa vaktsineerimise teenusejuht Hanna Jäe: surmaga lõppevad nakkushaigused on Eestist vaid ühe lennureisi kaugusel.
Seejuures pole üldse vaja, et te ise Afganistani või Pakistani sõidaksite. Nakatumiseks võib piisata sellest, kui teie lapsega samas lasteaias käiva lapse vanemad reisil käisid. Või teie naabri lapse vanemad. Või hoopis selle lapse omad, kes käib samas lasteaias teie naabri lapsega…
Tõsi, nakatumise tõenäosus on väga väike, kuid kas tasub võtta isegi väikest riski, et teie laps peab elama kogu oma ülejäänud elu rauast toru sees?