Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

Juhtkiri Sama sõja uus vaatus (3)

Copy
Päeva karikatuur, 15. aprill.
Päeva karikatuur, 15. aprill. Illustratsioon: Urmas Nemvalts
  • Iraani otsene rünnak on midagi uut.

Iraan ründas öösel esimest korda otse ja avalikult Iisraeli. Seni on riigid pidanud pikki aastaid varisõda, kus nad on rünnanud üksteise objekte, kuid pole oma rolli tunnistanud.

Täna öösel Iisraeli tabanud peaasjalikult Iraanist, aga ka Iraagist, Jeemenist ja Süüriast kolmes laines tulnud kokku 300 drooni ja raketi rünnak on lihtsalt uus vaatus sõjas, mis puhkes Ukrainas enam kui kaks aastat tagasi. Selles sõjas on ühel poolel Iraan, Venemaa, Põhja-Korea, Hiina ja nende erinevad liitlased, teisel poolel aga läänemaailm.

Öine rünnak on otsene vastus 1. aprillil Iraani konsulaati Damaskuses tabanud õhulöögile, milles hukkus mitu riigi kõrget ohvitseri. Selle õhulöögi sooritajaks peetakse üldiselt Iisraeli, kes pole oma osalust siiski kinnitanud.

Iisraelil aga on vastupidi Ukrainale õnneks väga korralik õhutõrje, millele aitasid kaasa ka USA, Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Jordaania, ning mis suutis peaaegu kõik Iraani teele saadetu ohutuks teha, nii et rünnaku tagajärjel sai küll vigastada 12 inimest, kuid suuri kahjustusi ei tekkinud. Vähemalt esialgu, sest ei maksa arvata, et kõik on sellega nüüd läbi.

Iraan on küll kinnitanud, et nende poolt olevat asi ühel pool ja kättemaks saavutatud. Kuid Iisrael arvatagi kaalub veel oma samme, riigi sõjakabinet on terve päeva koosolekut pidanud. Iisraeli ministrid on varem hoiatanud, et Iraani rünnak ei jää vastuseta. Iraan aga on ähvardanud võimalikule vastulöögile palju jõulisemalt reageerida.

Vaatlejad on tähelepanu juhtinud, et Iraani rünnak Iisraelile sarnanes Venemaa Ukrainas korda saadetuga, mille eesmärgiks on kindlaks teha, kuidas kõige paremini lääne õhutõrjest läbi tungida.

Vaatlejad on tähelepanu juhtinud, et Iraani rünnak Iisraelile sarnanes Venemaa Ukrainas korda saadetuga, mille eesmärgiks on kindlaks teha, kuidas kõige paremini lääne õhutõrjest läbi tungida.

Agressiivsemad kommentaatorid räägivad juba ka tuumasõja ohust Lähis-Idas. Selliste sõnavõttude puhul tasub arvestada, et tihtipeale samad inimesed on tuumasõda mananud juba korduvalt varem, kuid juttude tasandile on see kõik jäänudki. Mis muidugi ei tähenda, et neil ükskord lõpuks õigus ei võiks olla. Praegu pole aga tõenäoliselt see kord.

Igal juhul ei saa me teha nägu, nagu see meid kuidagi ei puudutaks. Võib kindel olla, et mõni eestlane pidi Iisraelis öösel ootama, millal Iraani droonid ja raketid kohale jõuavad. Üks Eesti kodanik kuulub aga Iraani kaaperdatud Portugali lipu all seilava kaubalaeva MSC Aries meeskonda.

Kindlasti suurendab Iraani rünnak maailmas valitsevat üldise ebakindluse ja närvilisuse fooni. Meil tasub säilitada rahu, kuid valmistuda selleks, et võib minna hullemakski.

Tagasi üles