Näiteks saab järgmisel aastal 500 aastat esimesest eestikeelsest raamatust, mis oli samuti kristliku sisuga. Eestlaste kirjaoskus sai siit alguse ja juba 19. sajandi lõpuks oli Eestis kirjaoskamatuid alla viie protsendi, mis on kümme korda vähem kui Moskvas ja Peterburis.
Me oleme sellised nagu oleme tänu sellele, et me kuulume lääne kristlusse, kus riik ja kirik on lahutatud ja kus väärtustatakse haridust ja iseseisvat mõtlemist. Ja me oleme käitunud vastavalt kristluse õpetusele. Me ei ole vastanud kurjale kurjaga.
Kuigi Venemaal ei ole riik ega kirik poole sajandi pikkust Nõukogude okupatsiooni tunnistanud, vabandamisest rääkimata, andsime meie 2002. aastal Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikule loa Eestis tegutseda.
Midagi ei ole teha. Inimesel on kaks põske, mitte kolm, viis või kümme. Jeesus ei käskinud ennast lõputult peksta lasta. Me oleme olnud piisavalt kannatlikud.
Kakskümmend aastat hiljem alustas Venemaa Ukrainas täiemahulist sõda, mida on algusest peale toetanud ja õnnistanud Moskva patriarh Kirill.
Me olime kannatlikud, kui kohalik kirikupea metropoliit Eugeni ei suutnud selget seisukohta võtta ja esines avaldusega, et «kõigil võib olla sõja kohta oma arvamus».
Me olime kannatlikud, kui jaanuaris 2023 rabas kõiki uudis, et riigikogu valimistel kandideerivad venemeelse liikumise Koos aktivistid kavatsevad koos Moskva patriarhaadile alluva kirikuga korraldada Toompeal «palvuse rahu eest».
Me olime kannatlikud, kui metropoliit Eugeni esines vabandustega, et kirik on langenud «poliitilise provokatsiooni ohvriks».