Skip to footer
Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar
Saada vihje

URMAS REINSALU Reformierakond asub täna murdma järjekordset antud lubadust (31)

Urmas Reinsalu

Valitsus asub täna eelnõuga tühistama reeglit, et tulevikus oleks keskmine pension tulumaksuvaba. Lisaks tegeletakse saladuskatte all uute maksutõusude ideedega, tõreleb Urmas Reinsalu (Isamaa).

Valimistest on möödas aasta. Nagu alustati, jätkub aasta tagasi võimule tulnud valitsuse samasugune tõmblev poliitika ka praegu. See on ühiskonnale väga kulukas.

1. Sisulise terviklahenduse puudumine energeetikas. Läinud nädalal otsustas valitsus asuda oksjonitega doteerima ilmastikust sõltuvat energiatootmist. See tähendab – valitsuse paarileheküljelise memo järgi – tarbijatele üle kahe miljardi euro täiendavat tasu.

Vaid paar kuud tagasi ei peetud tarbijale nii kallist meretuuleparkide oksjonit (12 korda kallim) mõistlikuks. Nüüd aga muudeti poliitilise diiliga kurssi. Milline saab selle tulemusel olema elektrienergia kogukulu meie hinnapiirkonnas, seda ei oska valitsus öelda.

Läbimõtlematud otsused võivad kahjustada meie energia varustuskindlust, takistada investeeringuid juhitavatesse võimsustesse ning tuua kaasa kõrge elektrienergia lõpphinna tarbijatele.

2. Jätkub automaksu läbisurumine.

Uue jutupunktide liini järgi on koalitsioonipoliitikutel käsk mitte kasutada sõna «maksutõus», vaid selle asemel sõna «maksumuudatus».

Valitsus eeldab, et Eesti inimesed on lihtsameelsed ja sellise sõnamuutusega ei pane maksutõuse tähelegi.

3. Uued maksutõusud paraku jätkuvad. Täna saadab valitsus kooskõlastamisele nn magusamaksu eelnõu, millega soovitakse järgmisel aastal koguda 25 miljonit Eesti toidutarbijatelt.

4. Valetav poliitika jätkub samuti. Valitsus asub täna eelnõuga tühistama reeglit, et tulevikus oleks keskmine pension tulumaksuvaba. See on järjekordne grotesk Reformierakonna poliitikast.

Just selle maksuvabastuse säilimist lubas Reformierakond selgesõnaliselt valimistel (lisaks lubati eakatele veel erakorralist pensionitõusu, üksiku pensionäri toetust maksta iga kuu ning miinimumpensioni tõusu).

Need vekslid vanemale põlvkonnale olid vajalikud võimu saamiseks, nüüd aga on võimul olemise aeg.

5. Segadus riigi rahanduses ja majanduses püsib, valitsuse otsused ja mitteotsused sünnivad avalikkuse eest peidus ja see ei võimalda sarnaselt läinud aastaga ühiskonnal mitte mingil moel sisuliselt otsustega suhestuda.

Riigieelarve strateegia on muutunud üha selgemini võltsitud dokumendiks.

Näide sellest nädalast: sügisel kirjutati strateegiasse riigi tuluna taastuvenergia reform summas 180 miljonit eurot. Valitsuses ei suutnud seda keegi ära seletada. Nüüd teatatakse, et sellest loobutakse.

See on puhas orwelli-retoorika: loobutakse asjast, mida olemas ei olnudki. Sellise segaduse tulemusel laiemalt ei tea ühiskond, millised maksud tulevad ja millised on riigi rahanduse väljavaated.

Saladuskatte all tegeleb valitsus aktiivselt juba uute maksutõusude ideedega (läbisõidutasu, ettevõtete maksustamine, ummikumaks ja muu taoline fantaasia).

6. Ühtki otsust valitsemiskulude vähendamise kohta valitsus sellel aastal teha ei ole suutnud.

Kommentaarid (31)
Tagasi üles