:format(webp)/nginx/o/2024/02/26/15915325t1hb973.jpg)
Eelmisel nädalal raadios kõlanud peaminister Kaja Kallase üleskutse, et ajakirjanikud võiksid rohkem uurida ärimees Oleg Ossinovski idavedusid ja tema annetusi peaministri enda koalitsioonipartneritele, on üdini silmakirjalik. Peaminister, kes ise on korduvalt ignoreerinud ebamugavaid päringuid ja nimetanud ajakirjanikke šaakaliteks, üritab nüüd ise ajakirjandust karjatada, kirjutab Margus Hanno Murakas.
Kõige kurioossem oli peaministri üleskutse juures see, et vähem kui kuu aega tagasi saatsin isiklikult Kaja Kallasele küsimused, mis puudutasid Oleg Ossinovski tegevust. Vastuseid Kallaselt paraku ei saabunud.
/nginx/o/2024/03/04/15927708t1h20b1.jpg)
Kui möödunud augusti lõpus lahvatas Kallase idavedude skandaal, uurisime koos kolleegidega seda nii põhjalikult, kui avalikud andmed seda võimaldasid: kaevasime nii Vene tollideklaratsioonides teada saamaks, mida Metaprint viis üle piiri ning kas ka midagi Venemaalt tagasi tuli. Selgus, et leiti JOKK-lahendus sanktsioonide kiuste tehase varustamiseks ja saadeti Venemaale pooleldi valmis pakendite toorikuid.
Üritasime peaministri enda majanduslike huvide deklaratsioonide põhjal aru saada, kust oli tal võimalik leida 350 000 eurot likviidsust, et laenata oma abikaasale – kuigi viimase kolme aasta deklaratsioonidest ei nähtunud, et mingit vara oleks maha müüdud. Muu hulgas leidis Õhtuleht, et kogenud advokaadina on peaminister ise rikkunud seadust deklaratsiooni esitades.
Ning lõpetuseks suutsime ka välja uurida, kes oli see naine, kellega skandaali tipphetkel Kaja Kallas ja Arvo Hallik kohtusid Raekojas – Halliku enda klassiõde, kes peale Vene pankades töötamist on nüüd vahendamas Šveitsis metallitehinguid.
Need tõsised küsimused on siiani üleval. Kogu skandaal kujundas tugevalt möödunud aasta poliitmaastikku, mille tunnistuseks said kolleegid teistest meediamajadest ka Bonnieri preemia.
Pool aastat hiljem on jätkuvalt õhus hulk küsimusi, mille olen ühes Postimehe artiklis «Kaja Kallas ja Stark Logistics jätsid idaveoskandaali küsimused õhku» kokku võtnud. Nii peaminister ise kui ka Stark Logistics on ignoreerinud korduvaid päringuid, lisaks ei tasu unustada, et peaminister keeldus ka oma varasemaid majanduslike huvide deklaratsioone, tuludeklaratsioone ning abikaasa ettevõttega sõlmitud laenulepingut avalikkusele tutvustamast, et taastada usaldus ja näidata, et kõik oli seaduslik ning eetiline.
Need tõsised küsimused on siiani üleval. Kogu skandaal kujundas tugevalt möödunud aasta poliitmaastikku, mille tunnistuseks said kolleegid teistest meediamajadest ka Bonnieri preemia.
Ossinovski ärid Venemaal
Jaanuari lõpus Eesti Ekspressis ilmunud artikkel Ossinovski perekonna raudteeärist ajendas mindki tegema jätkulugu («Hämamise meistriklass: millal Ossinovski oma Vene ettevõtte maha müüs?») ja otsima vastust, millal tegelikult vormistas Oleg Ossinovski oma Venemaa ettevõtte oma õe nimele – suurt segadust tekitas ähmaselt sõnastatud ja kahetimõistetav teade, mille Ossinovski kontsern saatis meediale laiali. Ka siin – nii palju kui avalikud andmed, näiteks Eesti ja Vene äriregistrid ja majandusaastaaruanded koos Vene tollideklaratsioonidega, võimaldasid teema läbivalgustamist, seda ka tehti.
Väärib meenutamist, et peaministri idavedude skandaali ajal kaitses teda just nimelt Oleg Ossinovski, kui ütles 28.08.2023 intervjuus Postimehele, et tema hinnangul ei ole ega tohiks Eesti peaministri jaoks olla probleem tema abikaasa äritegevus. Suisa vastupidi: Ossinovski märkis, et ainult majandusest mitte midagi taipavad inimesed võivad öelda, et Stark Logisticsi teenitud raha toetab Vladimir Putini režiimi. «Olukord on täpselt vastupidine. Iga euro, mille Eesti ettevõtjad Venemaalt välja võtavad, nõrgestab Venemaa majandust.
See ajendas mind saatma päringuid nii peaministrile kui ka tema abikaasale – et teada, kas neil on olnud ärilisi või isiklikke kokkupuuteid Skinesti kontserni või Oleg Ossinovskiga, et saada muu hulgas aru, millest tulenes Ossinovski ootamatu kaitsekõne Kaja Kallase ja Arvo Halliku kasuks 28.08.2023. Või kas Stark Logistics on vedanud Venemaalt Eestisse mingeid toormeid. Peaminister taas ignoreeris päringut ning ta abikaasa ei soostunud päringule sisuliselt vastama, tuginedes väitele, et ta ei ole avaliku elu tegelane.
/nginx/o/2024/03/04/15927709t1h811f.jpg)
Peaministri süüdistused, et ajakirjandus Ossinovski-teemat pole uurinud, ei vasta seega tõele. Peaminister jättis lisaks mainimata, et tema isiklikult on ignoreerinud minu poolt Ossinovski tegevuse teatud aspektide kohta saadetud päringut. Demokraatlikus õigusriigis on ajakirjandusel õigus peaministrile küsimusi esitada ja saada neile ka vastuseid, mitte hämamist. See on poliitilise võimu usaldusväärsuse küsimus.