Esmaspäeval sai teatavaks uudis, et aastaid Eestile mahetooteid pakkunud Pajumäe talu lõpetab kevadest tegevuse. Küllap on paljud meist mekkinud Pajumäe talu tooteid, olgu kohupiimakreemi või mahejogurtit.
Pajumäe talu sulgemise otsus on sümboolse tähendusega, sest lisaks populaarsusele rahva seas oli see tootja pälvinud ka hulga tunnustusi. 2010. aastal sai talu Eesti parima mahetootja, 2012. aastal rohemajanduse edendaja ja aasta talu ning 2016. aastal Eesti parima talutoidu tiitli, 2017. aastal Viljandi maaelu tunnustuse. Seega oli Pajumäe talu justkui Eesti põllumajanduse visiitkaart.
Ometi tegevus lõpeb. Miks? Siin tunduvad rolli mängivat mitmesugused faktorid. Otseseks ajendiks on saanud 2018. aastal valminud meierei, kuhu investeeriti 1,2 miljonit eurot. Kuid koroonaviirus ja Ukraina sõjaga kaasnev hinnatõus on teinud võimatuks uute investeeringute tegemise. Paraku tuleb põllumajanduses konkurentsis püsimiseks uuendada ka tootmiseks vajalikke hooneid ja masinaid. Kui aga tõsta raha saamiseks toodete hinda, tekitab see tõrke tarbijais, kes niigi praegu sente hoolikalt loevad. «Eelista eestimaist» on ilus loosung, aga sellele tuleb anda ka reaalne sisu. Meie toidujulgeolek tähendakski just Eesti põllumeeste eelistamist.
Olulist rolli talu sulgemisel mängis ka viimastel aastatel teistelegi Eesti ettevõtjatele tuttav stress, mida tekitas pidev balansseerimine piiri peal, et ots otsaga kokku tulla.
Kuid võib arvata, et olulist rolli talu sulgemisel mängis ka viimastel aastatel teistelegi Eesti ettevõtjatele tuttav stress, mida tekitas pidev balansseerimine piiri peal, et ots otsaga kokku tulla. Keegi ei jaksa lõpuks säärase pinge alla elada ja töötada.