Postimees avaldab oma iga-aastase koolide edetabeli. Esikolmik pole võrreldes mulluse aastaga muutunud: esikohal on Tallinna reaalkool, järgnevad Tallinna inglise kolledž ja Tallinna Gustav Adolfi gümnaasium. Esikoha punktisumma on mõnevõrra väiksem kui mullu, kuid eks näidanudki eelmisel aastal avaldatud PISA testid, et ehkki olles maailma tipus, on Eesti koolilaste teadmised loodusõpetuses veidi langenud. Vara on siiski selle põhjal teha mingeid üldistavaid järeldusi, nagu võiks olla tegemist püsiva langustrendiga.
Koolide pingerida on ka kritiseeritud. Siiski aitab koolide pingerida võrrelda koolide tulemusi aastati ning loob niiviisi mingisuguse pinnase, missugusesse kooli soovib lapsevanem oma järeltulijat panna. Konkurents, võistlusmoment tähendab ka pingutust, mis paneb edasi rühkima. On ju maailmas täiesti tavaline praktika ka ülikoolide reastamine.
Haridus- ja teadusministeerium pole kiirustanud koolide eksamitulemusi avalikuks tegema ja nii on nendega venitamine tinginud olukorra, kus koolide edetabeli avaldamine nihkub üha lähemale ajale, mil algavad sisseastumiskatsed koolidesse. Seega jääb lapsevanematel ja lastel aina vähem aega teha kaalutletud valik.
Koolide pingerida aitab võrrelda koolide tulemusi aastati ning loob niiviisi mingisuguse pinnase, missugusesse kooli soovib lapsevanem oma järeltulijat panna.
Koolide pingerida tuleb käsitada kui rahvaspordiüritust, kus eespool lahendavad omavahelist pinget tipud ja tagapool tulijad teevad oma tulemust. Tagumise poole tegijad võtavad tavaliselt mõõtu aastatega välja kujunenud konkurentidega ja pole midagi imestada, kui koolidki jälgivad mõnda teist kooli tähelepanelikumalt kui teisi. Ei maksa ka arvata, nagu oleks tipp suletud – ühe või teise õppeaine tulemustega on tippu jõudnud koolid mujaltki kui Tallinnast või Tartust.