Mis on praegu Euroopas olulised riikideülesed teemad, mis võiksid meilegi korda minna? Euroopa Välissuhete Nõukogu on tellinud vastava uuringu, mida Postimees tutvustab Fookuse külgedel. Selle uuringu järgi on Euroopa kodanikele viimase 15 aasta jooksul olnud tähtsad viis kriisi. Need on üleilmne finantskriis, rändekriis, kliimakriis, Covid-19 pandeemia ja Venemaa agressioon Ukrainas.
Puudub üks üleeuroopaliselt tähtis teema, eri riikides peetakse oluliseks eri kriise. Näiteks Saksamaale on esmatähtis immigratsiooniküsimus, Itaaliale ja Portugalile majandusküsimused ning Eestile ja Poolale, aga ka Taanile sõda Ukrainas, teisisõnu julgeolek Euroopa Liidu idapiiril.
Eestist valitakse vaid seitse saadikut, kuid nad jagunevad tõenäoliselt parlamendis erinevatesse poliitilistesse fraktsioonidesse, kus osava tegutsemise abil on võimalik meie häält võimendada. Mõeldes meie rahvuslikele huvidele, tuleb meie Euroopa Parlamendi saadikutelt küsida, kas ja kuidas nad kavatsevad leida liitlasi meie vaatevinklist Euroopa kolme põhiprobleemi lahendamiseks.
Esiteks, kuidas hoida üleval toetust Ukrainale, seda nii sõjalises kui ka majanduslikus aspektis, ning toetada Ukrainat teel Euroopa Liitu? Ilmselge, et Euroopa Liit (koostöös Suurbritanniaga) peab käima saama oma kaitsetööstuse. Donald Trumpiga või Donald Trumpita, see pole isegi oluline. Me peame oma kodutöö ise ära tegema.
Teiseks, kuidas hoida Euroopa Liidu immigratsioonipoliitika alalhoidlikuna? See tähendab välispiiride kaitset, koostööd ühenduse naaberriikidega immigratsiooni piiramiseks ning juba liitu jõudnud immigrantide deporteerimist, kui tegemist on pelgalt majanduspõgenikega.