Salaviin toodi vastuvõtule sisse
Edasi läks veel hullemaks: frakid aeti selga kahekümnele sõdurile, sealjuures – nagu kirjutab ajaleht «Kaja» – kandsid nad koos frakkidega sõjaväe säärsaapaid, mis pakkus väliskülalistele ohtralt nalja. Ilmselt oli vaatepilt umbes sama jabur kui paarkümmend aastat hiljem, mil äsja okupeeritud Eesti pealinna tänavatel lipanud ringi vene kõrgete sõjaväelaste prouad, öösärgid seljas, mida nad pitsilisteks ballikleitideks pidasid.
Päewaleht kirjutab, kuidas majas läks peo käigus järjest külmemaks, nii et pakutav hanepraad hapukapsastega taldrikutel ära hangus.
«Kaja» jutustab, et kõige selle põhjuseks olid katlakütjad, kellele ei antud süüa ja kaht pudelit viina. Katlakütjad keeldusid hagu alla andmast.
Järgnevas lähevad avaldatud lood ja mälestused küll pisut lahku, ent põhiasjus kõik sama: Tõnisson pidas kelderkülmas saalis tunnise kõne, aga viina smugeldasid külalised ise pidusaali sisse. Meeleolu muutus lõbusaks, riigivanemat enam keegi ei kuulanud, laudade vahel kooserdati ringi, rüübati salasamakat ning mõmiseti niisama omavahel juttu ajada.
«Kaja» räägib, kuidas «riigiwanem Tõnisson heitis käega ning lahkus.»
Päewaleht lisab: ««Estoonia» eestseisus seletas, et tema võimetu on joomise wastu teatri puhwetis wõitlema, sest wiina toowat sinna puhwetis käijad ja pidulised ise kaasa, niisama tegewat seda sõdurid ja Väljamaalased, kellele seltsi wõim ei hakka.»
Tõnissoni jaburad vabandused
Ajaleht Edasi aga pajatab: «Pööratud ahjukütjate poole küsimisega, miks ei ole köetud? Need teatanud, et ka nemad streigiwad ja muidu nemad kütma ei hakka, kui andku walitsus neile süüa ja wiina. Neid katsuti rahaga ära wõita. Lõpuks antud ikkagi wiina ja süüa ja mehed hakkanud keskkütte juures tööle. Kuna ruumid aga wahepeal täiesti külmaks oli lastud minna, pole nad enam sel õhtul soojaks läinudki.»