Kaheksandaks, Covid on taandunud ohutumaks viiruseks ning on leidnud lõplikku teaduslikku kinnitust, et mRNA-l põhinevad ravimid ja vaktsiinid on uus kaitseliin uute haiguste vastu – ehkki antivaktseritele see jutt kindlasti ei meeldi, aga mis teha. Meditsiiniuudiste vallas tundub ka, et on leitud uusi lahendusi rasvumise vastu, millest me kindlasti kuuleme lähemalt järgmisel aastal.
Üheksandaks, vaatamata kõiksugusele kommunikatiivsele abrakadabrale pole ajakirjandus ja sõnavabadus olnud Eestis summutatavad ning tõde tõepoolest tõuseb ja vale vajub, mis kindlasti jätkub igas eluvaldkonnas – eriti aga poliitikas, tõusmist ja vajumist ka uuel, algaval aastal.
Kümnendaks, spordivaldkonnas on olnud fenomenaalne edu Eneli Jefimoval ujumises ja Kristin Tattaril kettagolfis. Väga head mängud on pidanud naiste võrkpallikoondis.
Kuid nagu ütleb telereklaam, see pole veel kõik. Meenutame Anna Hintsi «Savvusanna sõsarate» edu. Postimehe kirjastus on välja andnud hulga olulisi Eesti mõtteruumi avardanud raamatuid: näiteks Richard Tarnase «Õhtumaa vaimu passiooni» ning Elmar Salumaa «Filosoofia ajaloo» I ja II osa.
Lõpetuseks jätkame Artur Alliksaare sobiva luulesalmi tsiteerimisega: «Ei ole mõttetult elatud aegu./ Mõte ei pruugigi selguda praegu./ Vähemat, rohkemat olla ei võinuks./ Parajal määral saab elu meilt lõivuks.»
Niisiis, ükskõik kui raske tundub antud ajahetk, igast halvast, igast raskusest on võimalik lõppkokkuvõtteks leida midagi positiivset. Liialt lihtsat elu võibki pidada vegeteerimiseks. Raskused panevad meid mõtlema, ennast muutma ning paremini hindama kõike positiivset, mida pole kokkuvõttes olnud sugugi vähe!
Tähtis on hinnata seda, mis on tõeliselt tähtis: meie lähedasi ja kalleid. Head uut, 2024. aastat!