Esmaspäeval avaldatud Eleringi elektri varustuskindluse raport ütleb, et praeguseks talveks oleme paremini valmis. Samuti mainib raport, et elektrivõrgu töökindlus on 99,9 protsenti. Eesti on Eleringi raporti järgi valmis väljuma ka Venemaa energiavõrgust ja ühinema Mandri-Euroopa sünkroonalaga 2025. aastaks. Me võime loota Läti gaasimaardlatele ja Soome Olkiluoto tuumajaamale. Need on head uudised ja Ukrainas möllava sõja valguses pole põhjust tekitada paanikat.
Tuleviku suhtes enam sellist kindlust ei ole. Järk-järgult lähevad käigust välja Narva põlevkiviplokid, kuid tarbimine ja reservide nõudlus kasvab kiiresti. Roheenergia suurem kasutuselevõtt tähendab vajadust ka suuremate reservide järele, sest roheenergia allikad ei pruugi olla aasta ringi samamoodi kättesaadavad.
Muidugi ei saa tulevikku sajaprotsendiliselt ennustada. Kuid mõnda asja saab öelda täie või peaaegu täie kindlusega. Esiteks seda, et Eesti naaberriik on ka nähtavas tulevikus Venemaa ja sellest tulenevalt on Eesti geopoliitiline asend keeruline. Teiseks on rohepööre tulekul – küsimus on vaid, millal täpselt ja mis kujul. Juba need kaks asjaolu näitavad, et Eesti peab senisest rohkem mõtlema oma energeetikale.
Roheenergia suurem kasutuselevõtt tähendab vajadust ka suuremate reservide järele, sest roheenergia allikad ei pruugi olla aasta ringi samamoodi kättesaadavad.
Novembri algul, veidi rohkem kui kuu enne Eleringi raportit tuli välja riigikontrolli raport, mis ütles, et riiklikul tasandil pole aastaid mõeldud energiamajandusele. Sarnaselt Eleringi raportiga prognoosis riigikontroll raskusi elektri varustuskindlusega nelja aasta pärast.