Postimehe majandusloost saab teada, kuidas mitmed sihtasutused saavad miljoneid eurosid, millest suur osa aga kulub lihtsalt sihtkapitali töötajate palkadele. Näiteks sai Kodanikuühiskonna Sihtkapitali juhatuse ainus liige ligemale 3000-eurost kuupalka, millele lisandusid veel sõidukulud. Praegune majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo (Eesti 200) sai rahvusvahelises arengukoostöökeskuses kuupalka mitu tuhat eurot./Vabandus loo lõpus!/
See ei tähenda nüüd, et kõik sihtasutused tuleks kinni panna. Mõne sihtasutuse alla käib ka näiteks muuseum, mis on tavaliselt alarahastatud ja mille töötajad teevad oma tööd peamiselt entusiasmist. Ent suured küsimärgid on nende sihtasutuste kohal, mis tegelevad mainekujundus- ja turundusprojektidega, mille kasulikkust on väga keeruline mõõta. Kas keegi mäletab veel «oksendavat siili»? Nii ristis rahvas 2017. aastal rändrahnu brändi, millega tegeles Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EISA).
Selline riigi rahaga žongleerimine leiab aset ajal, mil Eesti uudisteväli on täis teateid uutest või tõusvatest maksudest, õpetajate streigiähvardusest madalate palkade tõttu ja üldse valitsuse hoiakust, et kuskil raha ei ole. Et tuleb püksirihma pingutada. Samal ajal elab mõni riigiasutus justkui paralleeluniversumis, kus raha on lõputult. Rahva õiglustunnet riivab säärane rahakasutus rängalt. Irooniaga võiks nentida, et õpetajad võiksid teha sihtasutuse, siis hakkaks riigilt raha voolama.
Kerge ja läbipaistmatu raha genereerib tavaliselt koha, kuhu jooksevad kokku igasugu aferistid ja õnnekütid.
Kerge ja läbipaistmatu raha genereerib tavaliselt koha, kuhu jooksevad kokku igasugu aferistid ja õnnekütid. Me oleme seda juba näinud, kui mõelda Ukraina annetustele, kus annetuste kogujad ei suutnud adekvaatselt selgitada raha liikumist. Ja jällegi peteti sellega rahva usaldust. Suur raha tekitab alati korruptsiooni ja kogu sihtasutuste süsteem on ilmselt loonud inimesed, kes end üksnes riigi raha kasutamisest ja suunamisest elatavad.