4. Kuidas panna Isamaa ja Res Publica Liit sotside eeskujul rokkima? Kas Urmas Reinsalu peaks võtma endale puudli või on hoopis aeg kolida opositsiooni?
Kuni IRLi leerid sisemisi kokkuleppeid ja kodurahu ei sõlmi, pole neil erilisi lootusi mainelanguse pidurdamiseks. Tänane IRL = Ikka Reiting Langeb. Urmas Reinsalu kui erakonna liidri kuvandiga tuleb ilmselgelt veel tõsist tööd teha.
Kui IRL suudab vältida lagunemist ning sõnastab massidele arusaadavalt oma rahvuslik-konservatiivse maailmavaate tänase Eesti kontekstis, on neil asja järgmisse valitsusse.
5. Mida peaksid väikeparteid tegema, et pilti pääseda – kas vaid läbi kõmuajakirjanduse või aitab ka mõne suurema parteiga ühinemine?
Kui kristlikud demokraadid loobuksid oma kampaaniategevuses vaid jumala sõnumi propageerimisest, võiksid nad valimiskünnise ületada. Roheliste maine sai Marek Strandbergi juhtimisel sedapuhku nii kõva hoobi, et järgmisteks valimisteks nad ilmselt veel ei toibu. Aga keskpikas perspektiivis peaks Eesti parlamendis kuuluma rohelistele umbes 10 kohta.
Eesti rahvuslikele pisiparteidel IRLi selja taga erilist šanssi ei näe. Nagu pole Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna muukeelsete toetajate tõttu olulisi väljavaateid venekeelsetele valijatele suunatud pisiparteidel.
6. Mida öelda uutele tulijatele - millises nišis on enim hääli ripakil? Või on kohta just ülilaiahaardelisel rahvustsentristlikul Rattakampsuni Parteil?
Tabloidmeedia on uutele populistlikele rühmitustele alati valla. Seal saab uus tulija, kes sageli on värvi vahetanud vana olija, alati sõna. Et oma lihtsakoelised, ent sisulisel analüüsil enamasti valeks osutuvad seisukohad kõvahäälselt ja pilkupüüdvalt välja hõigata. Lisaks on uutel ja protestimeelsetel võimalik koguda kõikides senistes erakondades pettunute hääli.
Populismi žanris esineb Eesti poliitikateatris jätkuvalt aktiivselt Indrek Tarand. Kui Tarand otsustab oma senise antierakondliku populismi plaati vahetada ja parteistub, oleks sellel rühmitusel kahtlemata tugevad eeldused jõuda parlamenti.