:format(webp)/nginx/o/2023/10/07/15641732t1h618d.jpg)
- Iisraeli julgeolekuteenistuste läbikukkumine on totaalne.
- Gazas ei ole võimalik Hamasi struktuure kiiresti purustada.
- USA otsustas suurendada oma sõjalist kohalolekut Vahemere idaosas – kehv uudis ka Venemaale.
Kindlasti ei ole see lühiajaline kokkupõrge, vaid nädalaid kestev vastasseis, hindab julgeolekuekspert Rainer Saks Iisraeli-Palestiina sõjaolukorda.
Hamasi Iisraeli vastase terrorirünnaku teine päev ei andnud veel selgust, milliseks võib kujuneda selle konflikti ulatus. Iisrael kuulutas välja sõjaseisukorra, mis annab neile eelise reageerida uutele potentsiaalsetele rünnakutele. Hezbollah on korraldanud sümboolseid rünnakuid Iisraeli positsioonide suunas ning vastusedki on seni olnud sümboolsed. Juhusliku eskalatsiooni oht Iisraeli põhjapiiril on väga kõrge. Vältimaks seda, viis Iisrael põhja poole suuremas koguses vägesid.
Senised sündmused näitavad, et Hezbollah arvatavasti ei kavatsenud rünnakuga ühineda, sest parim võimalus selleks oli juba mööda lastud. Sündmuste edasine kulg siiski ei välista nende rünnakuid, kui sõda peaks Iisraelile ebasoodsalt venima jääma. Rünnakuga riskib Hezbollah oma positsioonide kaotusega nii Liibanonis kui ka Süürias.
Kõige suurem eskalatsiooni oht Iisraelile on praegu okupeeritud Palestiina aladel, eriti Ida-Jeruusalemmas, kuid olukord ei ole veel kontrolli alt väljunud. Araabia riigid ei ole seni järsult reageerinud.
Iraani avalik seisukoht
Iraan on võtnud avalikult selgelt Iisraeli rünnakuid toetava seisukoha. On ühemõtteliselt selge, et Iraan on kogu aktsiooni plaanimise peamine toetaja. Juba aastakümneid on nende abiga Palestiina rühmituste raketivõimekust üles ehitatud – nii nagu on pikki aastaid treenitud ja relvastatud võitlejaid.
Konkreetset rünnakut pidavat plaanitama üsna lühikese ajaga. Analoogseid väiksema mastaabiga rünnakuid oli eelnevatel aastatel pidevalt ning enamik rühmituste võitlejaid oli pidevas valmisolekus. Aastate jooksul oli loodud püsivalt pingeline foon – normaalsus, mis aitas varjata suurema rünnaku ettevalmistamist. Iisraeli julgeolekuteenistused on siiski täielikult läbi kukkunud, kuna rünnaku õnnestumine põhines peamiselt üllatusmomendil ning see saavutati maksimaalselt.
Gaza ümbruses võitlused jätkuvad, kuid Iisareli territooriumile jäänud üksikute võitlejatega saadakse hakkama. Gaza sektorisse on palju keerulisem siseneda. Iisraeli õhurünnakud ja suurtükituli ilmselt purustavad Hamasi ja teiste rühmituste võime korraldada relvastatud reide Iisraeli territooriumile. Võimalik, et ka raketiheitjatest saadakse lähema paari päevaga jagu.
Selge, et Iisrael soovib minna kaugemale, aga puhtalt maaväeoperatsiooniga Gazas ei ole võimalik Hamasi struktuure kiiresti purustada. Hamas soovib kindlasti hakata pantvangide üle peetavate läbirääkimistega protsessi venitama ning korraldab infooperatsioone. Hamas on esimesed vahendusettepanekud pantvangide teemal juba tagasi lükanud. Vahendajatest aga Lähis-Idas puudust ei ole ning kindlasti üritab vahendaja positsiooni võtta nii mõnigi riik, et vältida selge seisukoha avalikku kujundamist Iisraeli-vastaste rünnakute küsimuses.
/nginx/o/2023/10/08/15643260t1h42ac.jpg)
Ohvrite arv arvatust suurem
Hamasi rünnaku tsiviilohvrite arv alles hakkab selguma ning see on oluliselt suurem eile arvatust. Terroristide rünnakutest tehtud videod jätavad mulje, et Iisrael pidas turvatara piisavaks takistuseks ning Iisraeli julgeolekujõudude senist tegevust piisavaks heidutuseks rünnaku vastu.
Vääraks on osutunud arvamused, et saades Gaza sektoris võimule, muutub Hamas rohkem poliitiliselt kalkuleerivaks organisatsiooniks. Praegused sündmused näitavad, et nad mõtlevad ja tegutsevad edasi kui poliitilise strateegiata terroristlik organisatsioon. Samuti on täielikult läbi kukkunud praeguse Iisraeli valitsuse poliitika.
Iisrael on ilmselgelt olnud liiga enesekindel tänu oma suhete normaliseerumisele Araabia riikidega. Suhete taastamist Araabia riikidega peetakse üheks Hamasi rünnaku põhjuseks. Liigset enesekindlust on põhjustanud Iisraeli tehnoloogiline üleolek oma vaenlastest. Palestiinlaste suhtes on kujunenud liigne üleolekutunne ja survepoliitika.
USA otsustas suurendada oma sõjalist kohalolekut Vahemere idaosas, saates sinna laevastikugrupi eesotsas lennukikandajaga. See vähendab oluliselt Liibanonis ja Süürias paiknevate Iraaniga seotud rühmituste motivatsiooni sekkuda Iisraelis toimuvasse. USA peab veelgi rohkem toetama ka oma regioonis paiknevaid vägesid, sest Iraani rühmituste rünnaku oht on suurenenud. Selline USA laevastiku liikumine ei sobi ka Venemaale, kuna ahistab täiendavalt nende niigi kahanenud kohalolekut Süürias.
Olukord püsib pinev, aga ei ole Iisraeli jaoks kontrolli alt väljunud. Kindlasti ei ole see aga lühiajaline kokkupõrge, vaid nädalaid kestev vastasseis.
Aseri presidendi ootamatu visiit
Aserbaidžaani president külastas ootamatult Gruusiat. Selgus, et president Alijev pakub Armeeniale võimalust pidada rahu- ja suhete normaliseerimise lepingu läbirääkimised just Gruusias. Gruusia peaminister Irakli Garibašvili omalt poolt esines ülioptimistliku võõrustajana. Tema ongi lühemas perspektiivis kõige suurem kasusaaja.
Praeguse Gruusia valitsuse renomee ei ole rahvusvahelisel tasandil kõige kõrgem ning rahuprotsess aitaks seda mõnevõrra parandada. Armeenia nõusolekut veel ei ole, aga kohavalik on üldiselt sobiv ega nõua kummaltki poolelt liigset põhjendamist. Läbirääkimiste toimumine regioonis oleks sümboolne ja näitaks väliste mõjutajate vähenenud rolli.
Ukraina
Ukraina sõda kestab edasi ja suuremaid muudatusi rinnetel ei ole toimunud. Venemaa üritab vasturünnakutega takistada Ukraina vägede pealetungi ning saada tagasi initsiatiivi.
- Svatove ja Sjevjerodonetski suunal üritavad Vene väed kasvatada pealetungisurvet, aga see ei ole neil seni õnnestunud. Vene soomustehnika kaotused piirkonnas püsivad suured.
- Bahmuti ümbruses on Vene armee katsed vastupealetungile vähem intensiivsed, aga ka Ukraina väed ei ole märkimisväärselt edenenud.
- Donetski ümbruses ei ole Venemaa arvukad rünnakud mingeid tulemusi andnud.
- Lõunarindel ei ole kumbki intensiivseid rünnakuid ette võtnud. Ukraina väed on siiski aktiivsem pool ja on Tokmaki linna suunal oma positsioone väheke parandanud.
- Vene armee jätkab Ukraina rindelähedaste asulate pidevat ründamist nii suurtükitule kui ka rakettide ja juhitavate pommidega. Ukrainas lisandub ohvreid iga päev.