Pisut parem uudis on see, et pühapäeval saabus piirkonda esimene ÜRO missioon 30 aasta jooksul. Paraku kipub minema nii, et enne rahvusvaheliste vaatlejate saabumist on armeenlased Karabahhist läinud. Esimene probleem, millega tegeleda tuleb, on hoopis nende majutamine Armeenias.
Praegu toimuv annab konfliktile Karabahhis lahenduse, mille puhul Aserbaidžaan saab tagasi talle kuuluva territooriumi, kuid seal põliselt elanud armeenlaste õigus jääda oma kodudesse pole tagatud. Vormiliselt on Bakuu seda küll lubanud, kuid armeenlased eelistavad põgeneda. Aserbaidžaani jõuvõtted ei näe ilusad välja, ehkki õiguslikult on tegemist nende territooriumiga.
Armeenia peaminister Nikol Pašinjan ei ole oma rahvast tõuganud lootusetusse sõtta. Ta läheb küll ajalukku mehena, kes kaotas Karabahhi, kuid tuleb arvestada, et tunnustamata üksusena oli Mägi-Karabahh seal elavate inimeste jaoks üpris perspektiivitu koht.
Kuid Pašinjanil on ka võimalus tõusta esile peaministrina, kes seob Armeenia lahti Venemaast ja loob liitlassuhted läänega. Kui see tõesti juhtub, on see ilmselt armeenlaste jaoks liiga hilja, sest sisuline vajalik tasakaal Mägi-Karabahhis – kus mõlemad rahvad on põliselt elanud – jääb saavutamata.
Käimasoleva Vene-Ukraina sõja puhul on mõistagi oluline, et territoriaalse terviklikkuse põhimõte maksvusele pääseb. Seda vajab ka Ukraina. Võib loota, et ukrainlased vabastavad kõigepealt Krimmi, siis tulevad Donbass Ukrainas, Transnistria Moldovas ning võib-olla ka Abhaasia ja Lõuna-Osseetia Gruusias.
Asjaolu, et kunagi tallati «meie» õigused jalge alla, ei peaks andma kellelegi õigust «teistele» sama mõõduga vastata.