Samasuguse ikoonistaatuse on saavutanud kaks pilti meie idanaabri lähiajaloost: Venemaa president Boriss Jeltsin seismas tankil Venemaa parlamendihoone ees 1991. aasta augustis ja seesama parlamendihoone mustakspõlenuna 1993. aasta oktoobris, kui Jeltsin käskis tankidel seda tulistada. Ainult kaks aastat oli Venemaal vaja selleks, et kõik pea peale pöörata.
Laupäevases AKs kirjutab tollastes sündmustes vahetult osalenud Kadri Liik, kuidas Eestis ja mujal demokraatlikus läänemaailmas parlamendihoone tulistamisele reageeriti: «5. oktoobri hommikul arvas enamik meist, et «head» olid võitnud».
Selleks oli ka põhjust. Tollane Venemaa Ülemnõukogu koosnes suuremalt jaolt endistest kommunistidest, kes ei varjanud oma impeeriumimeelsust ja nutsid taga kadunud Nõukogude Liitu. See oli parlament, mis süüdistas Eestit inimõiguste rikkumises, sest me ei andnud kõikidele automaatset kodakondsust, ja võttis vastu otsuse, millega Ukraina koosseisu kuuluvale Sevastopolile anti Venemaa föderaalse linna staatus.
Nüüd, 30 aastat hiljem teame, et tankidega imperialistliku mentaliteediga parlamendi vastu minemine ei muutnud mitte midagi. Kadri Liik kirjutab, kuidas pärast Krimmi annekteerimist tavatsesid Moskva liberaalid arutada, mis hetkel kõik valesti läks. Eestist vaadates pole sellele raske vastata. Asjad hakkasid valesti minema peaaegu kohe pärast meie iseseisvuse taastamist.
Isegi Venemaa kõige helgemal perioodil, kui välisministriks oli Andrei Kozõrev – temast liberaalsemat välisministrit pole Venemaal kunagi olnud –, keelduti tunnistamast, et Nõukogude Liit okupeeris 1940. ja 1944. aastal Eesti. Praegu elab Andrei Kozõrev USAs ja soovib ukrainlaste võitu ning Venemaa kaotust. Kui ta peaks kunagi eestlastelt küsima, millal hakkasid Venemaal asjad allamäge minema, siis pole meil keeruline talle vastata.