Ühtlasi tundub mulle, et praeguse valitsuskoalitsiooni otsus vähendada lapserikaste perede toetusi demograafilise kriisi tingimustes, lükata tagasi kõik opositsiooni kompromissettepanekud, mis oleksid leevendanud saadavat lööki peredele, hõigata välja seosetuid loosungeid naiste pidamisest pelgalt sünnitajateks ning rünnata laste saamist uurivaid küsitlusi tervikuna ei aita sündimuse suurenemisele kaasa.
Konkreetsetest otsustest on tähtsam signaal, mis saadetakse ühiskonnale selliste otsuste ja väljaütlemistega. Seega on igati oluline hiljutiste sündmuste valguses küsida, kas suurem sündimus peaks üldse olema Eesti riigile väärtus ja eesmärk. See on ühiskondliku debati küsimus.
Ühest küljest on minu arvates veidi kurb, et midagi sellist peab küsima. Kas meie rahva allesjäämine ei peaks olema meie kõigi huvides? Ometi tundub mulle, et see on üks teemadest, kus ühiskondlik konsensus hakkab murenema. Varasem üksmeel on asendunud eriarvamustega. Pean kurvaks, et seda, mis meid rahvana ühendab, on minu arvates jäänud järjest vähemaks. Siin ei ole mõtet otsida süüdlasi, sest kokkuvõttes kannatab rahvas tervikuna.
Minu lootus on, et rohkemate laste sünd Eestis võiks siiski veel olla üks neist teemadest, mis ühendab eri vaadete ja tõekspidamistega inimesi. Ja seega võiks olla loomulik, et riik toetab ja julgustab erinevatel viisidel laste saamist. Mida rohkem on eestlasi, seda kindlam on, et eesti rahvus, keel ja kultuur säilivad läbi aegade.