Pole mingi saladus, et Prigožini erasõjavägi Wagner tegutseb Aafrikas laia haardega. Võib isegi väita, et tema tegevus on olnud tähtis Venemaa välispoliitika instrument Mustal Mandril, kus paralleelselt on oma mõjusfääri laiendanud Hiina Rahvavabariik. Kui hiinlased on eelistanud majanduslikku ja varjatumat mõjutustegevust, siis wagnerlased pole tagasi kohkunud sõdimisest, kus see on olnud võimalik.
Rivaalitsevaid suurjõude huvitavad Nigeri rikkad loodusressursid. On juba kuulda, et mässulised soovivad lõpetada uraanimaagi ekspordi kunagisele emamaale Prantsusmaale – kes saab üle 60 protsendi oma elektrienergiast tuumajaamadest.
Vanemad lugejad mäletavad kindlasti huumoriajakirja Krokodill, kus karikaturistid naeruvääristasid nn lääne imperialiste, kes olid suure dollarikoti ja sigariga ning orjastasid mustanahalisi pärismaalasi. Lähiajal kuuleme meie idanaabrilt kindlasti rohkesti samalaadset antikolonialismijuttu. Venemaa üritab ennast näidata sealsete riikide suure sõbra ja päästjana, esitledes seda nagu mingisugust antikolonialistlikku võitlust, kuid pidades ise – üllatus, üllatus – 19. sajandi vaimus koloniaalsõda Ukrainas. Euroopa Liit peab seda läbi nägema ning pakkuma Aafrikaga suhtlemiseks riike, kellel pole koloniaalminevikku – nagu näiteks Eesti või Soome.
Meiegi ei tohi langeda selle retoorika ohvriks. Eesti välispoliitika saab olla vaid väärtuspõhine ning meie reliikviaks on vabadus. Meie taassünd sai võimalikuks tänu okupatsiooni mittetunnustamisele juhtivate lääneriikide poolt ja kõik need aastad lehvis sinimustvalge meie New Yorgi peakonsulaadil. Seega on meie valik lihtne: olla samas leeris nendega, kes toetavad õigusriiki ja demokraatiat ning ühtlasi aidata vastavalt meie võimalustele neid, kes soovivad samade väärtuste alusel vaba maailmaga liituda.