Tegelikult on majandus nüüd tõenäoliselt põhjast läbi käinud. Statistikaameti esmase hinnangu põhjal jätkus teises kvartalis küll SKT langus ja möödunud aasta teise kvartaliga võrreldes vähenes SKT ligikaudu kolm protsenti, ent varasemate perioodidega võrreldes on majanduslangus veidi aeglustunud. Sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKT jäi samale tasemele kui tänavu esimeses kvartalis.
Tegemist on loomulikult kiirhinnanguga, mis võib veel suuresti muutuda. SKT kohta saame täpsemad andmed augusti lõpus.
Tõenäoliselt pole olukord kuigi palju parem ka kolmandas kvartalis. Nii on oodata majanduslangust aasta kokkuvõtteski – SKT jääb keskmiselt madalamaks kui möödunud aastal. Hinnanguid on erinevaid, aga näiteks Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) värske prognoosi järgi langeb Eesti SKT sel aastal mullusega võrreldes 1,2 protsenti.
Eile tuli Eurostatilt aga paremgi uudis, Eesti juulikuu inflatsiooni kiirhinnang. Selle järgi oli harmoneeritud tarbijahinnaindeksi kasv võrreldes möödunud aasta sama kuuga pidurdunud märgatavalt, 6,3 protsendi peale. Veel juunis ulatus näitaja üheksa protsendini ja mais üle kümne protsendi.
Samas on seegi vaid üks näitaja, mis tegelikult ei paljasta hinnatõusu dünaamikat. Nii kasvasid hinnad nende 12 kuuga, kui Eesti inflatsioon oli 6,3 protsenti, pool aega ehk juulist jaanuarini 2,4 protsenti, teise poole ehk alates jaanuarist aga hoopis 3,8 protsenti. Seega on tarbija jaoks inflatsioon viimasel poolel aastal hoopis kiirenenud. Aasta teiselt poolelt peaks olema loota hinnatõusu mõningast pidurdumist.