Postimehe lehelugu toob taas esile riigieelarve arusaadavuse küsimuse. Eelarve on vormistatud sedavõrd krüptiliselt, et isegi majanduse ja riigiasjadega hästi kursis inimesel on sealt raske mingeid selgeid kärpekohti välja tuua. Vägisi jääb mulje, et suure üldistusastmega programmid, mis ei lase konkreetsetel kulutustel läbi paista, ongi välja mõeldud selleks, et poliitikud eelarvest aru ei saaks ja kuskilt midagi ära ei võtaks.
Ökonomist Kaspar Oja osutab mõnele näiliselt lihtsale, kuid riskantsele kärpekohale, nagu välisvisiidid, saatkonnad või osalemine EXPO-l (aga 2025. aasta Jaapani EXPOst ongi juba loobutud). Ehk see, mis on esmapilgul mugav kärpida, võib olla bumerang, mis toodud näite puhul kahjustab veelgi meie ettevõtete võimet välisturgudele jõuda.
Küll aga lähevad silmad suureks selle koha peal, kus on ära toodud riigiasutuste ja -ettevõtete tohutud kulutused suhtekorraldusele, kommunikatsioonile, reklaamile ja muule sarnasele. Kui vaba ajakirjandus tegutseb selle nimel, et kitsaskohti esile tuua, siis nemad – vähemalt nii paistab – kulutavad meie ühist raha mõõdutundetult selleks, et oma tegevust ilustada.
Päris anekdootliku mulje jätab haridus- ja noorteameti e-osalusplatvormi veebilehe loomine raha eest, mis võiks katta päris mitme IT-inimese aastapalga.
Valitsus, palun võta end lõpuks kokku!