Ka teised istikukasvatajad võivad osta RMK-lt sertifitseeritud seemet ja kasvatada neist istikuid. Seejuures kontrollib keskkonnaamet väga põhjalikult, et ei toimuks pettust ja seemnepassis näidatud seemnekogus vastaks tegelikule põllul kasvavale kogusele.
Kõik Eesti erametsaomanikud võivad neid istikuid osta ja majandada oma erametsa samasuguse ettevaatuse ja hoolsusega, nagu teeb seda meile kõigile kuuluvas metsas RMK. Aga nad võivad ka seda mitte teha. Nad võivad osta istikuid, mis on küll samuti kasvatatud Eesti puude seemnetest, kuid mis on kasvanud mõnes välisriigis, näiteks Saksamaal.
Paljud erametsaomanikud just nii teevadki, sest sellised istikud on kasvanud soojemas kliimas ja seetõttu kasvult suuremad. Iga neljas erametsa istutatud puutaim on imporditud.
Eesti metsateadlased teavad hästi, et meie metsades ei kasva puud, mis on pärit kaugemalt kui kaks laiuskraadi, ja sellepärast ongi kaugemalt kui Lätist pärit seemnetest võrsunud istikute müük meil keelatud. Keeld on kehtestatud metsaomanike kaitseks. Kuidas käituvad meie metsades Eesti seemnetest, kuid mujal istikuks kasvatatud puud, meie metsateadlased veel ei tea.
Lisaks on selgunud, et keskkonnaametil pole nõutud dokumente, mis tõestaksid, et Saksamaalt toodud istikud on tõepoolest kasvatatud Eestist pärit seemnest.
Kui on üleval kahtlus, et erametsaomanikke peteti, siis tuleb tõde välja selgitada. Siin ei saa olla kahtpidi mõtlemist – pettuse suhtes peab valitsema nulltolerants.
Siin on peidus risk, mis võib avalduda alles paarikümne aasta pärast. Alles siis võib selguda, et metsa asemel on ostetud võsa, ja pahane metsaomanik pöörab süüdistava pilgu riigi poole: «Kas me sellist metsa tahtsimegi?»