Üleeile võttis Saksamaa vastu Hiina-strateegia, mis on suures osas kooskõlas juuni lõpus ilmavalgust näinud Euroopa Liidu Hiina strateegilise dokumendiga. Saksamaa Hiina-strateegia nendib, et Hiina on ühtaegu partner, konkurent ja süsteemne rivaal. Lisaks jaotab Saksamaa laias laastus oma Hiina-strateegia kahte: Saksa-Hiina kahepoolseteks suheteks ja ELi-Hiina suheteks. Lisaks kõneleb dokument veel laiemast rahvusvahelisest kontekstist, kuhu Saksamaa Hiina-strateegia paigutub. Sakslased ei unusta ka inimõiguste kehva olukorda Hiinas.
Hiina on jätkuvalt Saksamaa tähtsaim kaubanduspartner – nii näiteks investeerisid Saksa ettevõtted Hiina turule eelmisel aastal rekordilise summa raha, 11,5 miljardit eurot. Hiina on suurim turg mitmele Saksa autotootjale.
Küsimus on nüüd selles, kas, arvestades Saksamaa suurust, saab rääkida vaid kahepoolsetest Saksa-Hiina suhetest või tuleb paratamatult mängu Euroopa Liidu mõõde. Saksamaa räägib küll riskide vähendamisest Hiinaga, kuid on selge, et kaubavahetuse sagenedes suureneb ka Hiina mõju Saksamaal. Seega ka terves Euroopas.
Peaasi on mitte teha sama viga, mida tegi Saksamaa suhetes Venemaaga. Siis rääkis ka Berliin kahepoolsetest suhetest Venemaaga. Ometi oli selge, et nii Nord Stream 1 kui ka Nord Stream 2 mõjutas terve Läänemere piirkonna julgeolekut. Saksamaa sattus Venemaast ka sõltuvusse, seda aga tuleb suhetes Hiinaga vältida, eriti arvestades mitme olulise tooraine Hiina päritolu.
Küsimus on nüüd selles, kas, arvestades Saksamaa suurust, saab rääkida vaid kahepoolsetest Saksa-Hiina suhetest või tuleb paratamatult mängu Euroopa Liidu mõõde.