Mässu põhjuste ja võimalike arengute üle on viimase kolme päeva jooksul spekuleeritud palju, kuid mitte kellelgi ei ole vahejuhtumi asjus täit selgust. Tänases lehes on ülevaade niihästi sündmustest kui ka sellele eelnenud ja järgnenud arengutest ning analüütikute arvamusest.
Teada on, et Prigožini kriitika Venemaa kõrgema sõjaväe juhtkonna aadressil muutus viimaste kuude jooksul üha räigemaks, põhjuseks Wagneri üksuste puudulik varustamine Bahmuti lahingus. Samas on allikaid, kes väidavad, et varustatus oli heal tasemel, kuid Prigožin pani ise varustust kõrvale, et fabritseerida süüdistusi. On võimalik, et ta valmistus mässuks pikalt ja selle eesmärk oli nurjata Vene vägede ülemjuhatuse plaan allutada Wagner ja teised erasõjaväeüksused alates 1. juulist ühtsele juhtimisele.
Mis Wagneri vastuhaku põhjused ka ei olnud, osutus see ebaõnnestunuks. Ilmselt ülehindas Prigožin Vene vägede valmisolekut tema poolele üle tulla, kuigi ta neid selleks üles kutsus. Ja näinud päeva peale, et Moskva ülevõtmiseks tal piisavalt jõudu ei ole ega tule, tegi Kremliga kokkuleppe ja andis oma vägedele käsu naasta positsioonidele.
Kummaline on ka Vene võimude käitumine. Kuigi Vladimir Putini esimene hinnang oli karm ja Prigožinile esitati süüdistus relvastatud mässu korraldamises, teatas Kreml laupäeva õhtul, et mässus osalenud Wagneri võitlejatele süüdistust ei esitata, ning Prigožinil lubati emigreeruda Valgevenesse. Sellest alates pole Prigožini asukoht teada. Eile tegi ta audiopöördumise, kus õigustas oma käitumist. Samas pole tema vastu algatatud kriminaalasja siiski lõpetatud.