Eile kogunesid NATO riikide kaitseministrid Brüsselisse kahepäevasele nõupidamisele, mille keskseks teemaks on Ukraina sõda ja NATO reaktsioon sellele.
Samal ajal jätkub Ukraina vastupealetungi esimene faas, mille eesmärk Ukraina presidendi nõuniku Mõhhailo Podoljaki sõnul on hävitada kogu rinde ulatuses Vene tehnikat ja vägesid ettevalmistusena suurrünnakuks, mis algab siis, kui vaenlase kaitseliinidesse lüüakse esimene mõra.
USA kaitseminister Lloyd Austin ütles Brüsseli kohtumisel, et Ukraina võitlus Vene agressori vastu ei ole sprint, vaid maraton, ja et Ukraina vajab niihästi kiiret sõjalist abi kui ka pikaajalisi garantiisid Venemaa agressiooni kordumise vastu tulevikus.
Sõjaliselt on liitlased toetanud Ukrainat ulatuslikult, kuigi see abi ei ole ehk tulnud alati nii kiiresti, kui olnuks vajalik.
Viimane areng relvaabi laiendamisel oli kuu aega tagasi tehtud otsus anda Ukrainale F-16 hävitajaid. Eile kinnitas NATO peasekretär Jens Stoltenberg, et pilootide väljaõpet alustatakse lähiajal ühes NATO idatiiva liikmesriigis, kuid vara on veel öelda, millal täpselt langetatakse otsus Ukrainale F-16 hävitajad üle anda.
Keerulisem on küsimus Ukraina pikaajaliste julgeolekugarantiidega. Nagu teada, kutsuti Ukraina 2008. aastal NATO liikmeks, kuid jäeti täpsustamata, millal ja kuidas peaks liitumine aset leidma.
NATO peab endas leidma meelekindlust, et esitada Vilniuse tippkohtumisel Ukrainale liitumiskutse ja selle saavutamiseks vajalikud konkreetsed ja ühemõttelised tingimused.
Nüüd, kui Ukraina on täiemahulises kaitsesõjas Venemaa vastu, on see küsimus veelgi aktuaalsem, aga ka keerulisem kui 2008. aastal.