Veel suurema mõjuna võib ennustada, et tehisaru muudab ebavajalikuks hulga töökohti, inimesed osutuvad üleliigseks ning see tekitab hoomamatu mõjuga sotsiaalseid probleeme.
Lisaks hoiatas USA väärtpaberijärelevalve esimees Gary Gensler äsja, et just tehisintellekti loodud suhted võivad põhjustada järgmise üleilmse finantskriisi – võimalik, et selleks piisab ühestainsast finantstehnoloogia rakendusest.
Ühesõnaga, kui küsida, kas tehisaru rakendamine on trükipressi või tuumatehnoloogia mõõtu läbimurre, siis oma mõjult ja ka potentsiaalselt ohtlikkuselt ikka pigem too viimane.
Sellepärast on tervitatav, kui Ühendriikides hakatakse riiklikult litsentseerima nii ülivõimaste tehisarude treenimist kui ka nende «vabastamist» – nii nende kasutussevõttu nimetatakse. Neid järeldusi jagas teiste seas tunnistajana senati kuulamisele kutsutud ettevõtte Open AI tegevjuht ja ChatGPT-nimelise kõneroboti isa Sam Altman.
Tehisarule päitsete pähe panemine ja selle õiguslik taltsutamine on Eesti demokraatiale suurema tähendusega kui see, mida me riigikogus viimasel ajal näeme.
ChatGPT põhjustas paari kuu eest paraja tormi, kui hulk tippeksperte tegi üleskutse panna võimsate tehismõistuste arendamine pausile, sest enne tuleb tagada, et need arendused on ohutud.
Kuni «mõistusemasin» ei hakka veel ise leiutama, mida tema käsutuses oleva teabega peale hakata, paistab olukord inimese jaoks suhteliselt turvaline. «Suhteliselt» sellepärast, et kuritarvitused piirduvad inimliku pahatahtlikkusega, näiteks inimeste allutamise eesmärgil diktatuuririikides.
Kui aga tehisaru asub meie eest iseseisvalt otsuseid tegema, siis tekib olukord, mida inimene üldse ei kontrolli, ja selle tagajärjed on ettearvamatud.