Demokraatia aluseks on konsensuslikud otsustusreeglid. Et peatada demokraatia edasine lagunemine, peab obstruktsiooni jõuga lõpetamisele oma hinnangu andma riigikohus.
Reeglite olemasolu ja nende järgimine tagab, et demokraatlikus protsessis langetatud otsused oleks legitiimsed. Ja see ei ole lihtsalt sõnakõlks pedantide jaoks, vaid legitiimsus tähendab seda, et rahvas ja kõik protsessis osalejad tunnustavad otsust seetõttu, et see võeti vastu reeglite alusel, mida kõik osapooled tunnustavad.
Isegi autoritaarsetes riikides on võimu esmane huvi säilitada kas või näiliselt demokraatlike otsustusprotsesside legitiimsus. Ja kui see ei õnnestu, kui rahvas saab aru, et on tehtud sohki, siis järgnevad meeleavaldused, mis võivad üle kasvada revolutsiooniks.
Obstruktsioon parlamendis halvab küll seadusandja töö, kuid see toimub vastavalt demokraatia reeglitele. Hoopis teise mõjuga on sellised poliitilised võtted, millega rikutakse või väänatakse demokraatliku otsustusprotsessi reegleid. Kui reegleid rikutakse või ühepoolselt muudetakse, siis ei ole sellisel viisil vastu võetud otsused õiguspärased või ei pruugita neid tajuda õiguspärasena.
Seda oli tunda eile ka riigikogus. Valitsuskoalitsioon kasutas obstruktsiooni lõpetamiseks põhjendusi, mille seaduspärasuse üle konsensus puudub. Ja kui puudub konsensus reeglite osas, siis ei ole demokraatlik arutelu ja otsustusprotsess põhimõtteliselt võimalik.
Et peatada Eesti demokraatia edasine lagunemine, peab eile riigikogus toimunud obstruktsiooni jõuga lõpetamisele andma oma hinnangu riigikohus.