Õigusriigi üks tähtsaid põhimõtteid on, et seadusnormid peavad olema määratletud täpselt, nii et kodanikud saavad selgelt aru, millised teod on karistatavad. Teine tähtis põhimõte on see, et inimene peab keelatud toimingut tehes teadma, et see on keelatud. Kumbki nõue pole toimingupiirangu osas täidetud. Neile puudustele juhtis õiguskantsler tähelepanu juba viis aastat tagasi, kuid toimingupiirangu määratlust ei ole siiani täpsemaks muudetud.
Sisuliselt laseb riik kõigil inimestel, kelle töö nõuab rahaliste otsuste vastuvõtmist, kogu aeg töötada Damoklese mõõga all, teadmata, millal ja mille eest uurimisorganid tema vastu kriminaalasja algatavad. Tänases lehes on selles hulgaliselt hoiatavaid näiteid.
Nende juhtumite teine õõvastav tunnus on, et nad hävitavad hetkega inimese renomee ja jätavad ilma ametikohast. Millele järgneb pikk eeluurimine ja seejärel aastaid kestev raha ja tervist kurnav kohtuprotsess.
Põhimõtteliselt ei tohiks see nii olla. Eeluurimisel peaks olema mõistlik ajapiirang ja kui süüdistuseks alust ei leita, siis peaks olema võimalik juhtum lõpetada. Samuti peaks alusetult kahtlustatud ja süüdistatud inimesed saama kompensatsiooni tekitatud kahjude eest.
Selliseid reegleid aga ei ole ja seaduse ebamäärasus võimaldaks seda valikuliselt kasutada isegi poliitiliseks või isiklikuks kättemaksuks. Selline mõõk ei tohiks õigusriigis kellegi pea kohal rippuda.