Äriline surrogaatemadus, mis tähendab naise täielikku taandamist sünnitusmasinaks, on meie hinnangul selgelt naiste ekspluateerimise ja naistevastase vägivalla vorm, sisuliselt inimkaubandus. Iga seadusemuudatus, mis selle levikut soodustab, on meie hinnangul lubamatu.
Mõiste «abieluvõrdsus» kasutamine eelnõu seletuskirjas ja avalikus kommunikatsioonis on demagoogiline. Eelnõu ei kaota tegelikult väga paljusid piiranguid, mis takistavad ka edaspidi inimestel, kes üksteist armastavad, omavahel abielu sõlmida. Näiteks jäävad kehtima piirangud omavahel abielu sõlmijate arvu, vanuse, omavahelise sugulussuhte kohta. Eelnõu võrdsustab vaid hetero- ja homoseksuaalsete inimeste õigused, seetõttu ei saa rääkida tõsimeeli abieluvõrdsusest.
- Põhjapanevate muudatuste tegemine perekonnaseaduses eeldab kogu ühiskonna kaasamist.
Selliseid otsuseid ja seadusemuudatusi, nagu praegune valitsus on kavandanud, ei tehta demokraatlikus ühiskonnas mõne nädalaga. Puudub piisav põhjendatus ning mõjuanalüüs niivõrd suuremahuliste muudatuste kiirkorras sisseviimiseks. Muudatuse tegemine jõumeetodil, mille on valinud praegune valitsus, lõhestab ühiskonda ja vähendab seeläbi ka meie kaitsevõimet. See on eriti ohtlik praeguses turbulentses rahvusvahelises olukorras, kus rahvas peaks olema eriti ühtehoidev.
Kui koalitsioon soovib abielu mõistet muutvate seadusemuudatustega edasi minna, tuleks seda teha läbi rahvahääletuse, nii et kõik inimesed saaksid oma tegelikku seisukohta väljendada. Samalaadsed referendumid on toimunud paljudes riikides, Eesti ei oleks siin kuidagi erandlik. Kui enamus rahvast referendumil otsustab, et Eestile sobib sooneutraalne ühiskond koos kõigi kaasnevate ühiskondlike probleemidega, siis saab Riigikogu selle ka seadustada. Praegu puudub koalitsioonil rahva mandaat, et sellist otsust vastu võtta.