Arutasime sõprade ja kolleegidega, miks lapsed sünnivad. Esimese lapse sünd on arusaadav – noored saavad kokku ja sünnib laps. Teine laps sünnib, et pere oleks «täielik pere» – ema-isa ja kaks last. Sageli koosneb nn täielik pere emast, isast, kahest lapses ning koerast või kassist. Aga kuidas jõuda sinnani siin Eestimaal, et see «täiuslik pere» oleks ema, isa ja kolm või neli last?
Eestis on kaks suurt omapära. Esiteks, esimese lapse sündi lükatakse edasi, aga kui ei sünni esimest, siis ei sünni ka teist last. Kolmandast rääkimata.
Eestis sünnivad lapsed nüüd 5,5 aastat hiljem kui 30 aastat tagasi. Endise «22 on viimane taks» asemel oleme rahul, kui esimene laps sünnib enne ema 30. eluaastat ja teine enne 35ndat. Kolmas peaks siis sündima 40-aastasest emast, aga edasi tulevad ette looduse piirangud ning inimlikud valikud.
Sünnitusaja edasilükkamise põhjus võib olla näiteks meeste kehv haridustase. Eesti naised on Euroopa ühed kõige haritumad ning 53 protsendil (25–64 a) naistest on kõrgharidus. Meestest on sama statistika järgi kõrgharidus ainult 36 protsendil. Kõrgharitud naisel ei ole lihtsalt midagi rääkida mehega, kes ei tea, kes on Nietzsche, ega oska seda nime isegi õigesti kirjutada. Muidugi on tore, kui on keegi, kes oskab kodus lambipirni vahetada, aga ainult sellest ei piisa pikaajalise ja tugeva pere loomiseks.
Teiseks on meil liiga vähe sünnitamisealisi naisi ning viimase kümne aasta jooksul on 25–34-aastaste naiste hulk vähenenud ligi 30 protsenti! Paneb mõtlema, eks ole?