Eesti sidemed Rootsiga ulatuvad loomulikult kaugemassegi aega kui 30 aastat. 1561. aastal alistus Venemaa hirmus Tallinna linn Rootsi kuningale, mis pani aluse Eesti- ja Liivimaa kuulumisele Rootsi Kuningriiki. Ehkki ajaloolased pole praegu nii ühemõtteliselt veendunud «vanas heas Rootsi ajas», tähendas tulek Rootsi krooni alla kindlust Moskoovia hordide vastu, Tartu Ülikooli asutamist 1632. aastal ning talupoegade senisest suuremat kirjaoskust. Nüüdki on nii Eesti kui ka Rootsi mures Moskoovia hordide trampimise pärast Euroopas. Külma sõja ajal võõrustas Rootsi suurt väliseesti kogukonda, andes niiviisi hindamatut abi eesti kultuuri jätkumisele väljaspool Nõukogude Eestit.
Nagu Eestigi, on ka Rootsi andnud Ukrainale palju relvaabi. Koostöö toimib muidugi ka teistes valdkondades – olgu selleks teadus, kultuur või keskkonnapoliitika.
Carl XVI Gustaf on Rootsi troonil olnud 50 aastat, tehes temast kõige kauem troonil olnud Rootsi monarhi. Ja ehkki Rootsiski on olnud arutelusid vabariikliku korra kehtestamise üle, võib väita, et kuningas on rootslastele midagi sellist, nagu brittidele oli eelmisel aastal lahkunud kuninganna Elizabeth II või taanlastele kuninganna Margrethe II. Seda toredam on kuningapaari vastu võtta Eestis.