Nii näiteks registreeriti veebruaris üksnes 781 sündi, mis on ligi kümnendiku võrra madalam niigi madalast mullusest tasemest. Endine justiitsminister Lea Danilson-Järg (Isamaa) näeb selles liikumist rahvastiku pöördumatu kahanemise poole. Tema sõnul võib ka eelmisel aastal puhkenud täiemahuline sõda Ukrainas vähendada inimeste turvatunnet ja sellega ka soovi lapsi saada.
Kui demograafilised protsessid on pikaajalised ja nende mõjufaktorid väga mitmekesised, on selge, et me ei saa vaid käed rüpes istuda ja oodata rahvastiku isereguleerumist. Sündimusele peab olema toeks valitsuse poliitika.
Siin aga ei avane meile hea pilt. Uus valitsus on muutmas lastehüvitiste korda ja tahab kaotada lastega perede tulumaksusoodustuse. Valitsuse vähest tähelepanu demograafilistele küsimustele kritiseeris esmaspäevases artiklis demograaf Mark Gortfelder (PM, 17.04).
«Tegemist on laiema nähtusega, mille puhul on sündimusest üleüldise ühiskondliku polariseerumise kontekstis saanud teema, millega üks osa poliitikutest otseselt konkreetsete meetmetega tegeleda ei taha. Selle asemel peitutakse valdkonnaülesuse varju, probleemi ennast tajutakse ajaliselt kaugena,» märkis Gortfelder.
Pereplaneerimise pikkus ületab valimistsükli pikkuse ja siin peitubki poliitika paradoks: selleks et saada valimistel hääli, ei tasu rääkida nähtustest, mille mõju võib jõuda meieni aastakümnete pärast.
Ent just lastega pered või lapsi saada tahtvad pered soovivad pikemaajalist kindlust. Pereplaneerimise pikkus ületab valimistsükli pikkuse ja siin peitubki poliitika paradoks: selleks et saada valimistel hääli, ei tasu rääkida nähtustest, mille mõju võib jõuda meieni aastakümnete pärast.