Kõik kolm aga lubasid kaotada nii-öelda maksuküüru, mille puhul alates teatud tasemest hakkas kahanema maksuvaba tulu. Seegi on üks täiendav auk riigieelarvesse, mille tulud on juba aastaid kuludele alla jäänud – ühetaolise 700-eurose tulumaksuvaba miinimumi kehtestamisel langevad riigi tulud 340 miljoni euro võrra. Nii suureneb eelarvepuudujääk veel ligikaudu protsendi sisemajanduse kogutoodangust, süües ära peaaegu kogu lisatulu käibemaksutõusust.
Nüüd on meile kõigile selge see, et eelarvemiinuse tasandamiseks maksud tõusevad, nii tulu- kui ka käibemaks, kehtima hakkab automaks. Ja tõusevad kõige rohkem neile, kes on vaesemad. Alla keskmise palgaga inimesed kaotavad sissetulekus, võidavad keskmisest märksa suurema palgatuluga inimesed, kellele hakkab kehtima tulumaksuvaba miinimum. Tarbimise tegelik maksustamine, mis kõige enam mõjutab just vaesemaid, on meil juba praegu üks Euroopa kõrgemaid, jäädes maha vaid Taanist ja Ungarist.
Hämmastaval kombel jätkab valitsusliit küllap harjumusest valetamist ka veel koalitsioonilepingus. Maksutõusudest hoolimata seisab lepingus ometi: «Seame eesmärgiks, et Eesti on ettevõtlus- ja maksukeskkonna ning välislepingute poolest parim maa Euroopas, kus luua ja hoida ettevõtte peakorterit ning mille kaudu globaalselt hallata varasid.»
Kui Eesti 200 võib ennast peita viigilehe taha, et nemad polnud eelmise valitsuse ajal riigikoguski ega kujutanud ka ette, mis riigirahanduses tegelikult toimub, sest eelarve on läbipaistmatu, siis ei saa midagi sarnast väita Reformierakond ega sotsid. Nemad kõige selle eest vastutavadki.
Kui möödunud aasta alguses oli poliitikaringkondades levinud veendumus, et nende valimiste põhiteemaks saab maksureform, mille vajadus oli ilmne, siis Venemaa kallaletung Ukrainale muutis arvestust. Mugavam tundus rakendada valimisvankri ette julgeolekuolukord, maksuteemast aga pigem vaikida, kui välja arvata rida tühje lubadusi, lootes, et küll need valed järgmisteks valimisteks ununevad.
Eesti poliitilisele kultuurile tuleks ainult kasuks see, kui valijad Kaja Kallast, tema erakonda ja koalitsioonipartnereid nelja aasta pärast samamoodi karistaks kui ameeriklased George Bushi.