Soomest saab alliansi 31. liige täpselt samal päeval, kui NATO 1949. aastal asutati. Põhjused, mis rohkem kui 74 aastat tagasi ajendasid looma NATOt, on täna sama tungivad kui mitte tungivamad kui toona. Ja kui Nõukogude impeeriumi lagunemise järel võis NATO-l olla hetki, kus liit otsis uut identiteeti, siis praegu ei ole kahtlust, et ta peaülesanne, nagu varemgi, on seista vastu Venemaa sõjalisele ohule.
Soome liitumine kasvatab NATO piiri pikkuse Venemaaga kilomeetritelt kahekordseks. Kuigi Soome on ajaloolise kogemuse tõttu oma kaitse üles ehitanud nii, et olla igal hetkel valmis oma riiki rünnaku eest iseseisvalt ja üksinda kaitsma, eeldab liitumine psühholoogilist ja sisulist kohanemist niihästi Soomes kui ka Eestis.
Soome jaoks tähendab see eeskätt kohanemist koostööks liitlastega. Kuigi NATOsse astumine on Soome jaoks olnud vaid hüpoteetiline võimalus kuni Ukraina sõja alguseni, on riik hakanud viimase kümne aasta jooksul oluliselt tihemini rahvusvahelistest õppustest osa võtma ja rahvusvahelist abi osutama. Seega on Soome sisuline koostöö NATOga juba alanud ja liikmelisuse vormiline kinnitamine vaid üks etapp sel teel.
Eesti ja teiste Balti riikide jaoks muudab Soome liitumine oluliselt meie strateegilist positsiooni: kui varem olime Suvałki nabanööriga NATO külge liidetud poolsaarekujuline raskesti kaitstav territoorium, siis Soome liitumine loob eelduse Balti riikide strateegilise sügavuse kasvamiseks.
Ennastsalgav kaitsealane koostöö ajaloo otsustavatel hetkedel on eestlaste ja soomlaste vahel olnud tugev, nüüd tuleb see NATO liitlasraamistikus viia sisult ja vormilt uuele tasemele.