Agu Laius Uus koalitsioon saab poliitilise korruptsiooni vähktõvele piiri panna (11)

Agu Laius
, Parempoolsed
Copy
Agu Laius
Agu Laius Foto: Kermo Benrot

​Korruptsioon on ühiskonna vähkkasvaja, mille juurdudes kannatavad kõik – nii usaldus riigi ja selle institutsioonide vastu, majanduskeskkond kui ka iga inimese käekäik ja heaolu. Nagu iga tõve puhul, tuleb ka korruptsiooni levikul tuvastada selle juured ning need siis otsustavalt likvideerida. Mida tõhusamad on selleks vahendid, mida selgem seadusandlus ja läbipaistvam järelkontroll, seda paremaid tulemusi saavutame, kirjutab Agu Laius Parempoolsetest.

Probleemi pisutki süvenedes on selge, et igasuguse korruptsiooni algne asukoht peitub enamasti poliitilises korruptsioonis ja erakondade rahastamises. Just sealt hakkavad tõve haarmed ühiskonna organismis edasi liikuma. Aastate jooksul on avalikkuse ette tulnud aina uusi erakondade ning poliitikute rahastamisskandaale ja väärtegusid. Hea, et tulevad avalikuks, see näitab, et ajakirjandus neljanda võimuna suudab end kehtestada. Aga tagantjärele avalikustamisest veel parem oleks tõhus ja rikkumisi eos ennetav ehk profülaktiline reeglistik.

Tõsi, siiani on erakondade motivatsioon rahastamise järelevalvet tugevdada olnud pehmelt öeldes madal. Juba aastaid on riigikogule mitmelt poolt soovitatud tegeleda otsustavalt erakondade rahastamise korrastamisega. Selleks on isegi seaduseelnõu koostatud ja esitatud, kuid see on mitme erakonna otsitud argumentide tõttu ikka sahtlisse seisma jäänud. Just seepärast jälgivad Parempoolsed, kelle programmis oli ühe olulise eesmärgina Eesti tõstmine ülemaailmses korruptsiooni tajumise indeksis esikohale, pinevalt lootusrikkaid sõnumeid koalitsiooniläbirääkimistelt, kus hiljuti arutati ERJK volituste suurendamist.

Kommentaarid (11)
Copy
Tagasi üles