Eesti riik taassünnib põhikoolis. Põhikoolis hakkab laps mõistma, mis on Eesti riik. Selles eas kasvavad meie juured ja süda kodupaiga külge ning jäävad sinna alatiseks.
Riigi taassünni eest on juba 30 aastat hoolitsenud koolipidajatest omavalitsused. Ukraina sõda tuletab meelde, kui oluline on, et meie riik taassünniks igal pool, sealhulgas maal.
Kodulähedase kvaliteetse põhihariduse arendamine on omavalitsuse kõige vastutusrikkam ülesanne. See võtab eelarvest poole ning määrab meie laste ja riigi käekäigu terveks selleks sajandiks.
Valdade valitsemiskulud on vägevad, võimekus põhiharidust arendada aga väga erinev.
Näiteks Lääneranna vald kulutab aastas iseenda ülalpidamiseks 1,2 miljonit eurot. Valla kogueelarve on 12 miljonit, millest haridusele kulub 6 miljonit. Kuna pool valla eelarvest kulub haridusele, siis arvestame, et ka valitsemisest pool ehk 600 000 eurot on koolipidaja ülalpidamise kulu.
Selle raha eest mõtlesid Lääneranna vallajuhid välja, et valla eelarveaukude lappimiseks tuleb ohverdada mitu väikest kooli, teiste seas Eesti parimate külakoolide sekka kuuluv Metsküla kool.
Metsküla sobib tänapäevase külakooli etaloniks – liitklassides antakse väga head haridust, tark õppekorraldus hoiab kulud all ja õpetajate koormused parajad, klassiõhtuid peetakse terve kooliga. Sellele koolile ei mõju isegi sündimusnäitajad – vilistlased kolivad siia tagasi, kui lapsed kooliteed alustavad.
Vald loodab Metsküla kooli sulgemisega säästa 31 000 eurot ehk 0,26 protsenti valla kogueelarvest. Pole just eriti tark otsust 600 000 eest organisatsioonilt, mille olemasolu keskne mõte on hariduse arendamine. Ehk tuleks kärpimist alustada valitsemiskuludest?