L, 3.06.2023

Gustav Kalm ⟩ Ühetaoline tulumaks suurendab ebavõrdsust ja pärsib Eesti konkurentsivõimet

Gustav Kalm
, New Yorgi Columbia ülikooli antropoloogia doktorant, Harvardi ülikooli õigusteaduskonna külalisteadur
Facebook Twitter
Comments 44
Kes maksusüsteemi tegi?
Kes maksusüsteemi tegi? Illustratsioon: Urmas Nemvalts

Financial Timesis ilmus septembris provokatiivse pealkirjaga artikkel «Suurbritannia ja USA on vaesed ühiskonnad mõnede rikaste inimestega». Soovitan seda lugeda eriti praeguste koalitsiooniläbirääkimiste taustal, kus Reformierakond ja Eesti 200 võivad soovida ellu viia maksureformid, millega Eestis keskmise ja kõrgema sissetulekuga inimeste maksukoorem väheneks ning madalama sissetulekuga inimeste panus riigieelarvesse kasvaks, kirjutab New Yorgi Columbia ülikooli antropoloogia doktorant ja Harvardi ülikooli õigusteaduskonna külalisteadur Gustav Kalm.

Artikli tuum oli see, et ehkki Suurbritannia ja USA jõukaimad elanikud on üleüldises OECD riikide arvestuses esirinnas, on USA ja Suurbritannia vaeseim kümnendik tükkis vaesem kui paljude teiste arenenud riikide vaeseim kümnendik.

Üllatav on võrdlus Sloveeniaga. Ehkki jõukad britid teenivad poolteist korda enam kui jõukad sloveenlased, on keskmike sissetulek Sloveenias ja Suurbritannias võrreldav. Mis on aga veelgi üllatavam – Sloveenia kümme protsenti vaeseimaid teenib veidi rohkem kui nende Briti või Ameerika saatusekaaslased ning Sloveenia vaeseima viie protsendi sissetulek on suisa viiendiku võrra suurem kui samal sissetulekurühmal Suurbritannias.

Facebook Twitter
Comments 44

Märksõnad

Tagasi üles