L, 10.06.2023

Paul Künnap ⟩ Suurprojektide läbiviimisel tuleks Soomest eeskuju võtta

Paul Künnap
, advokaadibüroo Sorainen partner
Facebook Twitter
Comments
Paul Künnap FOTO: Kaupo Kikkas
Paul Künnap FOTO: Kaupo Kikkas Foto: Kaupo Kikkas

Kümmekond aastat tagasi oli Soome seal, kus meie praegu oleme, kuid valitsus otsustas asja muuta ja tõhustada suurprojektide menetlemist, kirjutab vandeadvokaat Paul Künnap.

Soomes alustati aasta teist tööpäeva uudisega, et Norra taustaga ettevõtja kavandab Soome lahe äärde Inkoosse uut neljamiljardilist terasetootmise tehast. Tehase ehitamine ei ole veel kindel, sest see sõltub keskkonnamõju hindamise tulemustest ja vaja on koostada planeeringud, projekteerida, taotleda ehitusload, ehitada massiivsed elektriliitumised jne. Eestist vaadates on aga tähelepanuväärne projekti ajakava – positiivse otsuse korral alustatakse tootmist enne 2026. aasta lõppu. Kõik ehituseks vajalikud uuringud, loaprotsessid kavatsetakse teostada pooleteise aastaga, et jõuaks ka ehitada, seadmed tarnida, töötajad palgata ja välja õpetada ning tootmisega alustada. Eestis oleks sellise ajakava pakkuja välja naerdud. Hea, kui aastaks 2026 saaks menetlustega üldse alustada. Soomes ei tekitanud see ühtegi küsimust.

Soome ei ole alati olnud tuntud suurprojektide kiire ja eduka läbiviijana. Kümmekond aastat tagasi oli Soome seal, kus meie praegu oleme. Riiki vaevas otsustamatus, loamenetlused takerdusid aastateks ja iga vähegi suurema projektiga kaasnesid lõputud protestid. Isegi riigile olulisi projekte ei suudetud mõistliku aja jooksul teha, rääkimata siis ettevõtjate soovitud projektidest.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles