Läks aga teisiti – EKRE tõusis küll riigikoguerakondade seas populaarsuselt teiseks, kuid kaotas eelmiste valimistega võrreldes nii hääli kui ka kohti riigikogus. Paistab väga ebatõenäoline, et järgmise nelja aasta jooksul võiks tekkida koalitsioon, kuhu EKRE-l asja oleks.
EKRE reaktsioonile vihjasid erakonna juhid juba ammu enne valimisi, kui hakkasid hoiatama valimispettuse eest, esmajoones e-hääletamise raames. Erakonna pooldajate hulgas levisid kummalisevõitu soovitused, kuidas paberil hääletada nii, et ära hoida võltsimist.
Nii räägivadki EKRE poliitikud nüüd, et ei tunnista neid valimistulemusi, et need on saavutatud valskusega. Martin Helme on lubanud tulemused vaidlustada ja nõuab nende ülelugemist. Iseenesest võiks see ju tähendada, et EKRE saadikud jätavad vastu võtmata oma koha riigikogus ja selle eest makstava palga.
Nagu nii mõnigi muu EKRE rakendatav taktika, on valimistulemuste mittetunnistamine importkaup, kohandatud meie poliitmaastikule USA ekspresidendi Donaldi Trumpi ja Brasiilia endise liidri Jair Bolsonaro eeskujul. Nii USAs kui ka Brasiilias jõudis see lõpuks välja parlamendi ründamiseni.
Seega on meil juba kaks hoiatavat näidet, kui kaugele võib selline tegevus viia. Igal juhul on vastutustundetu demokraatlike valimiste asjatu kahtluse alla seadmine enda poliitiliste eesmärkide saavutamiseks. See ainult süvendab lõhesid ühiskonnas ja toob kaasa edasise polariseerumise.
Demokraatlike valimiste asjatu kahtluse alla seadmine enda poliitiliste eesmärkide saavutamiseks ainult süvendab lõhesid ühiskonnas ja toob kaasa edasise polariseerumise.