Seekordne valimiskampaania oli suure osa ajast võrdlemisi tasane ja värvitu. Teravamaks läks see alles lõpupoole ja ka siis ei käinud suurem vaidlus programmiliste seisukohtade üle, kuigi erakonnad ise püüdsid seda nii esitada.
Tänases Postimehes nendib Tallinna Ülikooli poliitikasotsioloogia dotsent Mari-Liis Jakobson, et Eestis püüabki enamik erakondi hääli nii paremalt kui ka vasakult, hällist hauani, toimetulekupiiril elavatest kõige rikkamateni. Nii ongi nende valimisprogrammid tavaliselt laialivalguvad ja üksteisega vähemalt osaliselt kattuvad, ideoloogilist puhtust neist liiga palju ei leia. Selget maailmavaadet ei julge nad välja tuua, sest kõik tahavad laialt hääli püüda.
Eesti viimaste aastakümnete edukaim erakond Reformierakond on juba pikka aega valimistel suuresti mänginud hoopis sellele, et on kellegi vastu, varem Keskerakonna, nüüd EKRE vastu, olles seejuures esimesega ikkagi mitu korda valitsuse moodustanud. Selline vastandumine sobib loomulikult ka teisele poolele, sest annab talle võrdselt rambivalgust, jättes rivaalid varju.
Nii algas ka see valimiskampaania Reformierakonna ja EKRE vastastikuste süüdistustega valetamises ja teise poole süüdistuste eitamisega. Samamoodi see ka lõppes. Mõlemad erakonnad on teineteise usaldusväärsuse kahtluse alla seadnud. Teised erakonnad püüdsid siiski kõrvalt märku anda, et valik ei toimu ainult nende kahe vahel. Eks ka see selgub esmaspäeval, mida valija sellest vastasseisust arvab.
Märgata on valijaskonna polariseerumist ja usalduse kadu nende vastu, kellel on teistsugused poliitilised eelistused. Poliitika on paljude jaoks muutunud rohkem usuküsimuseks.