- Inimeste mitmete hädade süvenemine on paljuski loodusest eemaldumise tagajärg.
- Sõrve metsade piirkond on kõige rohkemate loodusväärtustega piirkond Harjumaal
- Me peame vaatama oma ruumiplaneeringuid pikemas perspektiivis.
Oleme ühiskonnana jõudnud valiku ette – kas teeme läbi «arenenud» lääneriikide vead, joostes kiire raha ja materiaalse heaolu järele ning toome ohvriks oma tänase looduse ja tulevased põlvkonnad, või suudame näha teiste tehtud vigu, hoiatab zooloog, maastikuökoloog ja looduskaitsja Lauri Klein Sõrve metsadesse plaanitava paekivikaevanduse näitel.
Inimene on ikka uhke oma saavutuste üle. On need siis head või vähemasti esmapilgul head. Kahjuks – või lausa paratamatult – kipuvad tegutsemises tooni andma just tegudeinimesed, need kellele tegutsemine on tähtsam kui paigal seismine ja jälgimine, järele mõtlemine. Viimane peaks aga olema seda olulisem, mida võimsam on tegutsemissuutlikkus.
Tehnoloogia meeletu areng on andnud meile võime erineva viiteajaga enesetappudeks, sealhulgas sellisteks, mille esimene etapp on progressi näoga. Looduses elimineeritakse liialt aktiivsed tegutsejad varsti ja neilegi ootamatult, sest tormakas ja mõõdutundetu tegutsemine viib enamasti hukule. Praegu kipume aina sellistele radadele. Seevastu ettevaatlikud ja tasakaalukad toimijad jäävad kestma, sest kõige olulisem on hoida meeled ärksaina.
Oleme siin väikeses Eestis, Põhjala piiril, olnud aastatuhandeid looduseinimesed. Alles viimased paarsada aastat on muu maailm meid sedavõrd mõjutanud, et oleme minetamas oma tasakaalukat ja ettevaatlikku olemust. Kõike on vaja kohe, kiiresti, kasvavalt ja aina mugavamalt – et seejuures meeled nüristuvad ja tervis halveneb ei pandagi tähele, sest ehitame aga rohkem haiglaid ja terviseradu. Inimeste hirmude ja haiguste süvenemine on loodusest eemaldumise tagajärg, aga tegutsedes nüüd juba tagajärgede, mitte põhjustega, kaugeneme loodusest järjest enam ning viskame tegelikult vajalikud sammud kaugete tulevaste põlvkondade kaela.
Põhja valgumine
Raha ajab meid kokku ühte riigi serva, Harjumaale, kus pealinna ümber voolavad heaolu kullajõed ja kasvavad pudrumäed. Sama kipub olema teiste suuremate linnade ümbruses.