Selleks peaksime tegema vaid ühe väikese pöörde – muutma oma ruumi planeeringuid nii, et need oleksid kestlikud ka 50 ja 100 aasta pärast. Tagama selle, et igast linnast ja vallast oleks kolmandik looduskaitse all ja teine kolmandik tagaks rohekoridorid esimese kolmandiku rohealade vahel. Meile piisaks rahulikult ka kolmandikust ruumist praeguse laiutamise asemel. Vaja on vaid natuke mõelda ja vähem järele anda oma kergemeelsetele tunnetele, eriti otsustajatel.
Algatuseks aga, palun, valime Sõrve metsades looduse kaitsmise järjekordse Harku või Väo karjääri asemel – see lühiajaline kasu, mis neist kaevandustest eraettevõtjatele laekub ja teistele põgusaks teetäiteks laotatakse, on tuhandeid kordi väiksem sellest kasust, mida annavad meile need kakud ja karud, kes meie ümber elavad – looduse heast tervisest tulenevad hüved, mida me ei pea minema kaugele sõites või lennates mujalt otsima ning mis kogu aeg, kui neid hoida, on täiesti tasuta.
Minu isiklik unistus
Ka mina elan oma perega pealinnas, kuldse ringi valdade ja linna piiril. Kuna olen siin elanud kogu oma elu, ei tahtnud pesast välja lennates kaugele kolida. Nii ilmselt mõtlevad ka paljud kakupojad ja ilvesekutsikad.
Ma unistan sellest, et otsustajad Eestis vaataksid kaugemale oma võimust ja rahast, näeksid nende taga loodust ja vaimu kui tegelikke väärtusi. Unistan sellest, et inimesed ei näeks väärtust elada vaid linnades, et oma kätega toodetud toit ja oma kaevuvesi muutuksid taas suuremaks väärtuseks kui makstav palk.
Kõige rohkem unistan ma aga sellest, et hakkaksime taas väärtustama loodust meie linnades ja nende ümbruses. Et edukuse mõõdupuu ei oleks linna või valla eelarve ega see, kui palju on keegi suutnud ehitada-arendada, vaid see, kui palju teisi liike inimeste kõrval nendega sõbralikult koos elab, kui puhas on õhk ning kui hästi me ennast tunneme.