Kaitseala ei säili tervikliku looduskompleksina, kui tema «süda» sealt välja lõigata. Loodaval kaitsealal on lisaks looduskaitselisele eesmärgile ka keskkonnakaitseline eesmärk: säilitada Tallinna, kus elab ligi kolmandik Eesti elanikkonnast (koos Harju maakonnaga ligi pool), lähistel head õhukvaliteeti tagav loodus- ja pärandkultuurmaastikega massiiv. Tallinnas puhuvad valdavalt läänetuuled ning Sõrve metsad on selle oluliseks puhastajaks ja mikrokliima stabiliseerijaks.
Piirkonna õhukese pinnakattega aladel on ka oluline põhjavee kaitse eesmärk. Sõrve loodusmaastiku paljud väärtused muutuks vahetult ja valusalt nähtavaks-tajutavaks alles siis, kuid neid enam ei ole.
Sõrve looduskaitseala kolm inimkeskset eesmärki
Loodushariduslik eesmärk. Õpperadade loomise ja õppekäikude korraldamise abil luua võimalus looduse tundmaõppimiseks ning süvendada loodushoiu põhimõtete mõistmist kaitseala kasutajate, eriti noorte hulgas. Olukorras, kus Tallinnas ja Harjumaal elab üle kolmandiku Eesti elanikkonnast, on Sõrve loodusmassiiv üks viimaseid allesjäänuid, samas mitmekesisemaid ja seni veel üsna vähe rikutud piirkondi pealinna vahetus läheduses. Sõrve loodusala säilitamine omab ühiskonna jaoks olulist tähtsust pealinnalähedase loodusõppe välibaasina, kus saaks loodusharidust anda linnakoolide lastele. Kuna Sõrve ala on piisavalt suur ja liigendatud, siis saab õpet korraldada sealseid loodusväärtusi ohustamata.
Teaduslik eesmärk. Looduskaitseala annab võimaluse uurida looduses toimuvaid protsesse linna läheduses, teostada bioindikatsioonilisi vaatlusi, selgitada muutusi elustiku mitmekesisuses. Looduskaitseala on hea paik kooliõpilastele loodusteaduslike uurimistööde läbiviimiseks ning tudengitele praktikakohaks. Sõrve massiiv on juba alates 1960. aastatest olnud regulaarne röövlindude uurimise piirkond.
Puhke- ja virgestuseesmärk. Säilitada ala jätkuv puhke- ja virgestusotstarbeline kasutus. Piirkond on tuntud hea marja- ja seenekohana, samuti on see populaarne loodusfotohuviliste seas. Ala on linnaläheduse tõttu pealinlastele tuntud ühepäevaste loodusretkede paigana, kuhu on ka ülihea juurdepääs ühistranspordiga.