Hiljutine Newsweeki number tõdes ühte Duke´i Ülikooli uurimust kommenteerides, et Ameerika suurimaks surma põhjustajaks on ameeriklase enda eluviisid. Uurimuse autor Ralph Keeney tõdes, et asja ees, teist taga sureb igal aastal miljon ameeriklast põhjustel, mis oleks imekergesti ennetatavad.
Toome näiteks alkoholi tarvitamisega seotud probleemid. 2006. aastal välja tulnud Euroopa Komisjoni tellitud ning Peter Andersoni ja Ben Baumbergi juhtimisel kokku pandud mastaapse raporti «Alkohol Euroopas» kohaselt on alkoholiga seotud rahaline kahju Euroopa riikides keskmiselt 5 korda suurem kui alkoholiaktsiisist laekuv kasu. Selle lihtsa arvestuse kohaselt kannab Eesti riik alkoholiga seonduvalt umbes 10 miljardi suurust koormat õlul. Kui suur see summa oligi, mida valitsus on pidanud kokku tõmbama?
Kõlab muidugi utoopiliselt, kuid kujutage ette, kui Eesti rahvas suudaks otsustada teha muudatuse oma elustiilis ning säästa raskel ajal vajalikud summad ja elud? Lisame alkoholiprobleemidele veel suitsetamise, narkootikumid, liigsöömise, HIV/aidsi ja paljude muude probleemidega seotud kahjud - elustiili muutmine lahendaks automaatselt ka majanduslikke kitsaskohti.
Iga teine lugeja toriseb sellise mõtteviisi peale, küsides, kuhu jääks siis rõõm elust, kui kõigest sellest peaks loobuma. See on aga lähenemine, mis lausa sunnib elu väärtust ja mõtet ümber hindama. Praegune hedonistlik ja destruktiivne arusaamine elurõõmust on seda elu hävitav. Julgen väita, et kui elu väärtust nähakse nendes elule kahjulikes tegevustes ja otsustes, siis on millestki valesti aru saadud. Ja seda mitte ainult indiviidi, vaid ühiskondlikul tasandil. Paraku oleme kogu ühiskonnaga soosimas eluviisi, mis garanteeritult toob endaga kaasa häda ja kahju.