Ajalooliselt on just sõda tekitanud vajaduse märkida ära neid inimesi, kes on olnud lahingutandril edukad või sõdureid abistanud. Paljude riikide autasud on kasvanud välja peetud sõdadest, ka Eesti teenetemärgid on seotud Vabadussõjaga. Pealegi on Ukraina suure sõja alguse kuupäev ühtlasi meie vabariigi aastapäev. Seos Eesti iseseisvuse ja Ukraina sõja vahel on väga otsene.
Niisiis polegi imestada, et sel aastal saavad teenetemärgi paljud neist, kes on otse või kaudselt olnud seotud Ukraina sõjaga. Eesti ei ole ametlikult sõjas Venemaaga, kuid on muutunud sisuliselt Ukraina tagalaks, kuhu on tulnud palju Ukraina põgenikke ning kus käib abi kogumine nii Ukraina rindesõduritele kui ka kannatavatele tsiviilelanikele.
Nagu ütles presidendilt Valgetähe IV klassi teenetemärgi saanud, Postimehe aasta inimene Johanna-Maria Lehtme: «Aga see teenetemärk, nagu ka kõik teised autasud, ei kuulu ainult mulle. See kuulub absoluutselt kõikidele inimestele, kes on annetanud ja Ukrainat aidanud!»
Ehk siis kokkuvõtvalt: mitmele Ukraina abistajale antud teenetemärk on ühtlasi autasu eesti kodanikuühiskonnale, kes on end mobiliseerinud Ukrainat toetama.
Tänavuste teenetemärkide saajate hulgast võib leida ka palju julgeolekuga seotud inimesi, missugune asjaolu on Ukraina sõda arvestades loomulik. Mõneti võib vaid aimata, kui tihedalt on Eesti oma liitlastega informatsiooni vahetanud, vaadates näiteks Maarjamaa Risti II klassi andmist Ameerika Ühendriikide Riikliku Luuredirektoraadi juhile Avril Danica Hainesile.